Velká Británie změnila své rozhodnutí a udělila kritikovi čínské vlády a světoznámému výtvarníkovi Aj Wej-wejovi šestiměsíční vízum. V pátek večer to oznámila ministryně vnitra Theresa Mayová, která to po přezkoumání případu nařídila svým podřízeným. Ministerstvo již umělci zaslalo omluvný dopis.

Londýn původně Aj Wej-wejovi odmítl vízum na šest měsíců udělit a povolil mu pobyt pouze na 20 dní, aby mohl v září navštívit vernisáž své výstavy v Royal Academy of Arts v Londýně. Důvod byl ten, že Aj Wej-wej prý uvedl nepravdivé informace ve své žádosti.

Aj Wej-wej už ve čtvrtek uvedl, že mu Británie odmítla vízum vydat kvůli tomu, jak v žádosti zamlčel své odsouzení za trestný čin. Kritik čínské vlády v roce 2011 strávil 81 dní ve vězení, nikdy si ale nevyslechl obžalobu, a nebyl tudíž ani odsouzen. Britské úřady proto obvinil, že se otáčejí zády k bojovníkům za lidská práva.

Mluvčí ministerstva vnitra v pátek podle agentury AP uvedla, že úřad zaslal Aj Wej-wejovi dopis, v němž se mu omluvil za způsobené potíže.

Čínské úřady minulý týden vrátily Aj Wej-wejovi po čtyřech letech pas. Nejznámější současný čínský umělec krátce poté zažádal o víza do Německa a do Británie. V těchto zemích již v minulosti vystavoval. Velmi rychle obdržel německé vízum, a to na čtyři roky s možností více vstupů. Do Mnichova dorazil už ve čtvrtek večer.

Aj Wej-wej je otevřeným kritikem porušování lidských práv v Číně. Strávil 12 let v USA, ale v roce 1993 se vrátil do Číny. Právě v souvislosti se zatčením v roce 2011 mu úřady zabavily pas. Za údajné daňové podvody tehdy dostal také pokutu 15 milionů jüanů, v přepočtu 59,3 milionu korun.

Jeho výtvarné instalace se vystavují po celém světě a letos na podzim by se jeho kompozice připomínající ničivé zemětřesení z roku 2008 a další díla měly objevit v Královské akademii umění v Londýně. Umělec expozicí připomíná zemětřesení v čínské provincii S'-čchuan, kde v roce 2008 zemřelo na 80.000 lidí. Aj Wej-wej tehdy kritizoval vládu za nekvalitní stavebnictví.

Materiálem pro jeho novou kompozici byly zkroucené ocelové tyče z budov poškozených otřesy půdy.