Velká Británie změnila své rozhodnutí a udělila kritikovi čínské vlády a světoznámému výtvarníkovi Aj Wej-wejovi šestiměsíční vízum. V pátek večer to oznámila ministryně vnitra Theresa Mayová, která to po přezkoumání případu nařídila svým podřízeným. Ministerstvo již umělci zaslalo omluvný dopis.
Londýn původně Aj Wej-wejovi odmítl vízum na šest měsíců udělit a povolil mu pobyt pouze na 20 dní, aby mohl v září navštívit vernisáž své výstavy v Royal Academy of Arts v Londýně. Důvod byl ten, že Aj Wej-wej prý uvedl nepravdivé informace ve své žádosti.
Aj Wej-wej už ve čtvrtek uvedl, že mu Británie odmítla vízum vydat kvůli tomu, jak v žádosti zamlčel své odsouzení za trestný čin. Kritik čínské vlády v roce 2011 strávil 81 dní ve vězení, nikdy si ale nevyslechl obžalobu, a nebyl tudíž ani odsouzen. Britské úřady proto obvinil, že se otáčejí zády k bojovníkům za lidská práva.
Mluvčí ministerstva vnitra v pátek podle agentury AP uvedla, že úřad zaslal Aj Wej-wejovi dopis, v němž se mu omluvil za způsobené potíže.
Čínské úřady minulý týden vrátily Aj Wej-wejovi po čtyřech letech pas. Nejznámější současný čínský umělec krátce poté zažádal o víza do Německa a do Británie. V těchto zemích již v minulosti vystavoval. Velmi rychle obdržel německé vízum, a to na čtyři roky s možností více vstupů. Do Mnichova dorazil už ve čtvrtek večer.
Aj Wej-wej je otevřeným kritikem porušování lidských práv v Číně. Strávil 12 let v USA, ale v roce 1993 se vrátil do Číny. Právě v souvislosti se zatčením v roce 2011 mu úřady zabavily pas. Za údajné daňové podvody tehdy dostal také pokutu 15 milionů jüanů, v přepočtu 59,3 milionu korun.
Jeho výtvarné instalace se vystavují po celém světě a letos na podzim by se jeho kompozice připomínající ničivé zemětřesení z roku 2008 a další díla měly objevit v Královské akademii umění v Londýně. Umělec expozicí připomíná zemětřesení v čínské provincii S'-čchuan, kde v roce 2008 zemřelo na 80.000 lidí. Aj Wej-wej tehdy kritizoval vládu za nekvalitní stavebnictví.
Materiálem pro jeho novou kompozici byly zkroucené ocelové tyče z budov poškozených otřesy půdy.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist