Švédský spisovatel David Lagercrantz je přesvědčený, že na bestsellerovou knižní ságu Milénium, jíž se celosvětově prodalo přes 80 milionů výtisků, nemohl po zesnulém Stiegu Larssonovi navázat nikdo jiný.

Lagencrantz to uvedl v článku otištěném deníkem Dagens Nyheter krátce předtím, než vyjde pokračování Milénia nazvané Dívka v pavoučí síti. To přijde 27. srpna na pulty knihkupectví souběžně v angličtině a dalších jazycích včetně češtiny. „Pro tohle jsem se narodil. Líp to nikdo neudělá,“ tvrdí Lagencrantz.

Přestože na knize pracoval v tajnosti a například s šéfredaktorkou Larssonova nakladatelství se setkal „v jakémsi podzemním tunelu“, už nyní sklízí kritiku – zejména od bývalé Larssonovy partnerky, která ho obvinila, že se chce na slávě zesnulého autora jen přiživit.

I na toto obvinění Lagencrantz reaguje v článku, který deníkovou formou mapuje 18 měsíců, během nichž na knize pracoval. „Práci přerušuji v sedm hodin, kdy vstávají děti, a odvádím je do školy. Cestou domů už ve mně zase pulzuje zápletka a já pokračuji v psaní do jedenácti, kdy padnu do postele,“ uvádí autor.

Ještě v zápisu ze září 2013 tvrdí, že píše „pomalu jako šnek“. Teprve o měsíc později do příběhu vrací oblíbenou hackerku Lisbeth Salanderovou. „Teď už se tomu nemůžu dál vyhýbat, jsem celý napjatý a nechávám ji vtrhnout do děje, drsnou a záhadnou jako vždycky.“ 

Lagercrantz, který v minulosti napsal životopis švédské fotbalové hvězdy Zlatana Ibrahimoviće, první verzi románu Larssonovu nakladatelství zaslal začátkem roku 2014. Brzy poté se ke knize vrátil. „Ptám se sebe samého, jestli jsem už někdy byl něčím tak posedlý,“ uvádí a v březnu 2014 začíná opět pracovat.

Vloni na podzim už má promyšlený nový nápad, který chce do knihy použít. Protože se opírá o matematickou teorii, manželka se prý začíná bát, zda se z Lagercrantze nezačíná „stávat maniak“.

V únoru Lagercrantz přes kurýry posílá rukopis zahraničním nakladatelům a napjatě čeká na reakce. „Každý den dostáváme nadšené zprávy od nakladatelů z celého světa,“ konstatuje později. „Namlouvám si, že to nic neznamená. Všichni živíme tutéž naději. Všichni bychom si moc přáli, aby kniha dostála očekáváním.“

Stieg Larsson zemřel náhle ve věku padesáti let na infarkt v roce 2004. Nedožil se tak ani vydání a mimořádného úspěchu své trilogie. Jeho dlouholetá partnerka Eva Gabrielssonová v březnu řekla agentuře AFP, že Lagercrantz pokračování píše jen kvůli penězům.

To, že si nakladatelství vybralo právě jej, Gabrielssonová považuje za „zcela idiotské“ – Lagercrantz podle ní nemá stejné zázemí, jaké měl levicový aktivista Larsson.

Dívku v pavoučí síti vydá 27. srpna brněnské nakladatelství Host v českém překladu Azity Haidarové.