Bostonský symfonický orchestr v pondělí prodloužil smlouvu s mladým lotyšským dirigentem Andrisem Nelsonsem. Šestatřicetiletý hudební ředitel bude orchestr namísto původních pěti roků vést po dobu osmi let, tedy až do sezony 2021/2022, jak informovala agentura AFP.

Podle ní management reagoval na vlídné přijetí, kterého se Nelsonsovi v Bostonu dostalo. „Je mimořádně muzikální, má neuvěřitelně štědrého ducha a hluboce mu záleží na hudbě a životu,“ uvedl ředitel orchestru Mark Volpe.

Podle APP podepsal Nelsons běžnou smlouvu, podle níž bude jeho kontrakt automaticky prodlužován i po roce 2022, pokud se orchestr nerozhodne jinak.

Nelsons s Bostonským symfonickým orchestrem jako své první album natočil interpretaci Šostakovičových děl pro společnost Deutsche Grammophon. Časopis Gramophone, uváděný jako nejprestižnější v oboru klasické hudby, ji před několika dny označil za nahrávku měsíce.

V srpnu bude Nelsons šestkrát dirigovat orchestr na festivalu v Tanglewoodu, kam bostonští symfonici jezdí pravidelně. Na podzim s nimi dirigent chystá 12 koncertů v Evropě.

Andris Nelsons, který se narodil roku 1978 v Rize, začal původně jako trumpetista v orchestru Lotyšské národní opery, který vedl v letech 2003 až 2007. Později byl šéfdirigentem německé Nordwestdeutsche Philharmonie a Birminghamského symfonického orchestru.

S Bostonským symfonickým orchestrem debutoval v březnu 2011 Mahlerovou Devátou v newyorské Carnegie Hall.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist