Několik světových premiér filmů, které budou příští rok usilovat o Oscara, představí letošní Mezinárodní filmový festival v Torontu.

Na jubilejním 40. ročníku, který začne 10. září a tradičně potrvá deset dní, bude poprvé uveden i očekávaný snímek Ridleyho Scotta nazvaný Marťan. Informovala o tom AFP.

Scottův film vznikl podle sci-fi novely amerického spisovatele Andyho Weira. Vypráví o astronautovi, který uvízne na Marsu při nečekané evakuaci, a zaměřuje se na jeho neustálý boj o přežití v nevlídném prostředí.

Hlavní roli astronauta zpodobnil Matt Damon, Chiwetel Ejiofor a Jessica Chastainová hrají kolegy pokoušející se o jeho záchranu.

Česká kina film od autora slavného Vetřelce uvedou 26. listopadu.

Filmovou přehlídku v Torontu však zahájí psychologické drama Demolition od kanadského režiséra Jeana-Marca Valléeho. „Pro Valléeho filmy jsou typické výrazné postavy, které jsou na cestě sebepoznání a nápravy,“ uvedl umělecký ředitel festivalu Cameron Bailey.

Hlavní roli úspěšného investičního bankéře, který se musí vyrovnat se smrtí své ženy při dopravní nehodě, ztvární Jake Gyllenhaal. Ve snímku dále účinkují Naomi Wattsová či Chris Cooper.

Vallée je navíc jediný režisér za celou historii festivalu, jehož dílo nejen otevře, ale i ukončí torontskou přehlídku. „Nemohl bych si přát lepší místo pro uvedení filmu Demolition než můj domov. Přesně takový vztah mám k Mezinárodnímu filmovému festivalu v Torontu,“ uvedl Vallée, v posledních dvou letech autor snímků Divočina a Klub poslední naděje.

Další očekávanou světovou premiérou v Torontu je Where to Invade Next? od amerického dokumentárního tvůrce Michaela Moora.

Snímek, který by měl podle filmaře být humorný a zároveň provokativní, je Mooreovým prvním dílem po šesti letech.

Významnou roli bude mít na festivalu i francouzská kinematografie. Jean-Paul Rappeneau do Toronta přiveze drama Belles Familles, které natočil po dvanácti letech. Snímek v čele s Gillesem Lellouchem a Andrém Dusollierem pojednává o šéfovi velké společnosti, který se po desetiletém působení v Číně vrací zpět do rodné francouzské vesnice. To jej přivede do obtížných situací.

Sociální drama Dheepan zachycující problémy válečných uprchlíků ze Srí Lanky, kteří žijí ve Francii, v Torontu uvede režisér Jacques Audiard. Snímek byl již v Evropě promítnutý letos na festivalu v Cannes, kde obdržel hlavní cenu, takzvanou Zlatou palmu.

Odlehčením od vážných témat by v Torontu měla být komedie One Plus One od sedmasemdesátiletého režiséra Clauda Lelouche.

Mezinárodní filmový festival v Torontu začal ve skromných podmínkách v roce 1976, dnes je jednou z největších filmových akcí na světě. V posledních letech každoročně uvádí až 400 filmů.

Od konkurenčních evropských festivalů v Cannes nebo v Berlíně se liší také tím, že nemá oficiální soutěž. Každoročně však upozorňuje na filmy, které by mohly být úspěšné na předávání Oscarů začátkem dalšího roku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist