Také Češi si příští rok budou moct přečíst další knihu od autorky erotické trilogie Padesát odstínů šedi. Britská spisovatelka E. L. Jamesová prózu nazvanou Grey vydala v červnu a setkala se opět s obrovským zájmem. V Česku práva na vydání knihy získalo nakladatelství XYZ, jež stálo i za původní trilogií.

"Fanoušci tohoto celosvětového fenoménu si ji budou moct přečíst už v únoru 2016," sdělila ve středu Veronika Sonnková ze společnosti Albatros Media, do níž patří i nakladatelství XYZ.

Románu s názvem Grey se v Británii za první čtyři dny prodalo přes milion výtisků a stal se historicky vůbec nejrychleji se prodávajícím titulem, uvedla Sonnková.

Kniha navazuje na první díl trilogie, změnu přináší v tom, že příběh je vyprávěn nikoliv z pohledu hlavní hrdinky, ale z pohledu jejího dominantního milence Christiana Greye.

Trilogie Padesát odstínů se od roku 2011 v celém světě prodalo více než 125 milionů kusů. V Česku se jen prvního dílu prodalo za první rok distribuce, respektive od září 2012 do prosince 2013, přes 200 tisíc kusů. To je číslo na tuzemský knižní trh obrovské, srovnatelné s málem titulů, například s knihami o Harrym Potterovi. O bestselleru se na českém trhu mluví již v případě, že se knihy prodá 10 tisíc výtisků.

Do knihy Grey se Jamesová prý pustila na žádost čtenářů, kteří jí psali po tisících a chtěli znát Greyův pohled na celý příběh. "Christian je komplikovanou postavou a čtenáři byli vždy fascinováni jeho touhami, motivacemi a problematickou minulostí," uvedla autorka. "A jak také ví každý, kdo měl někdy nějaký vztah, dá se každý příběh vidět ze dvou různých úhlů," dodala.

Související