Přední francouzské muzeum Louvre dokončilo první etapu převěšování stálých sbírek. Koncem tohoto týdne návštěvníkům znovu zpřístupnilo křídlo budovy zvané Sully, v němž jsou umístěna díla francouzských malířů z 19. století.

Louvre se na převěšování stálých sbírek soustřeďuje od nástupu ředitele Jeana-Luca Martineze, jenž se funkce ujal roku 2013. „Musíme muzeu vdechnout nový život,“ vysvětloval vloni Martinez, když oznamoval, že chce v příštích letech kompletně převěsit všechny stálé expozice.

Ve druhém patře křídla Sully jsou k vidění díla malíře Françoise Bouchera, grafika a malíře Jeana-Honorého Fragonarda či výtvarníka Antoina Watteaua, tedy autorů rokokového stylu. Ve druhém patře křídla ale rovněž visí například zátiší od Jeana Siméona Chardina.

Pracovníci muzea během prací přemalovali muzejní sály do modré a šedé a také zkontrolovali stav jednotlivých děl.

Sbírka je nyní navíc vystavena tak, aby v roce 2016 umožnila snadnější průnik s chystanou výstavou malíře Huberta Roberta, jenž se zaměřoval na krajiny a malby zřícenin. Louvre expozici připravuje na rok 2016.

Převěšování stálých sbírek v Louvru bude nyní pokračovat v křídle věnovaném francouzským malířům ze 17. století, podle mluvčího muzea ale ještě není stanovené datum, kdy práce začnou.

Louvre také roku 2018 začne s logisticky náročným přesunem 250 tisíc děl do nového depozitáře v městečku Liévin, které se nachází zhruba 200 kilometrů od Paříže. Přesun potrvá nejméně pět roků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist