Film Václava Kučery nazvaný Takovej barevnej vocas letící komety připomene jednu z nejdůležitějších osobností českého kulturního života posledních let Filipa Topola.

Dokumentární snímek, který do tuzemských kin vstoupí 24. září, vypráví o skladateli, textaři, klavíristovi a zpěvákovi skupiny Psí vojáci, jehož tvorba zasáhla tři generace.

Snímek odkrývá, jak se v Topolově životním osudu a postojích odrážela doba před i po sametové revoluci, dále jeho posedlost hudbou či láska k Mozartovi, ale také závažná nemoc.

"Celým filmem prostupují písně, které sám autor označoval za formu svých deníků, a jeho povídky, doplněné postřehy a vzpomínkami jeho životních souputníků a přátel. V neposlední řadě obsahuje záznamy rozhovorů s hlavním protagonistou v unikátních archivech, z nichž mnohé dosud nebyly publikovány," sdělila za tvůrce Michaela Braná.

Dokument vznikl v produkci Romka Hanzlíka, Václava Kučery, Petra Kozy a koprodukci České televize, Indies MG a Bio Art Production.

Nedožité 50. narozeniny Filipa Topola byly letos 12. června oslaveny koncertem v pražském Divadle Archa.

Plastic People of the Universe, Už jsme doma, Echt!, Zuby nehty, Krch-off, Pavel Zajíček, Mucha, Květy a další na akci nazvané Sbohem a řetěz! hráli vlastní skladby i interpretace písní Psích vojáků.

Filip Topol zemřel 19. června 2013 ve věku osmačtyřiceti let. Na vzpomínkové akci byla pokřtěna nahrávka z loňského koncertu rovněž nazvaného Sbohem a řetěz, který se uskutečnil v pražském Lucerna Music baru a na festivalu Eurotrialog Mikulov.

V rámci koncertu bylo také uvedeno album perokreseb Filipa Topola z roku 1984 Angus Burge, které vydala Knihovna Václava Havla v limitovaném nákladu 300 kusů.

Psí vojáci poprvé veřejně vystoupili v roce 1979 na IX. Pražských jazzových dnech. Bylo jim tehdy pouhých třináct let, přesto se vzápětí stali předmětem zájmu tehdejší Státní bezpečnosti. Skupina nemohla veřejně vystupovat a účastnila se jen soukromých undergroundových akcí.

Po roce 1989 se Psí vojáci stali oblíbenou koncertní skupinou, kromě klubových koncertů vystoupili na řadě festivalů v Česku i zahraničí. Jejich písně byly použity ve filmu Žiletky režiséra Zdeňka Tyce, kde si Filip Topol zahrál hlavní roli.

Kombinace poetických, syrových a drásavých textů s hrou na klavír činila z jeho projevu neopakovatelný zážitek. Topol pocházel z umělecké rodiny – bratr Jáchym je básník a spisovatel, otec Josef Topol byl dramatik. Filipovým dědečkem byl spisovatel Karel Schulz.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist