Film Václava Kučery nazvaný Takovej barevnej vocas letící komety připomene jednu z nejdůležitějších osobností českého kulturního života posledních let Filipa Topola.

Dokumentární snímek, který do tuzemských kin vstoupí 24. září, vypráví o skladateli, textaři, klavíristovi a zpěvákovi skupiny Psí vojáci, jehož tvorba zasáhla tři generace.

Snímek odkrývá, jak se v Topolově životním osudu a postojích odrážela doba před i po sametové revoluci, dále jeho posedlost hudbou či láska k Mozartovi, ale také závažná nemoc.

"Celým filmem prostupují písně, které sám autor označoval za formu svých deníků, a jeho povídky, doplněné postřehy a vzpomínkami jeho životních souputníků a přátel. V neposlední řadě obsahuje záznamy rozhovorů s hlavním protagonistou v unikátních archivech, z nichž mnohé dosud nebyly publikovány," sdělila za tvůrce Michaela Braná.

Dokument vznikl v produkci Romka Hanzlíka, Václava Kučery, Petra Kozy a koprodukci České televize, Indies MG a Bio Art Production.

Nedožité 50. narozeniny Filipa Topola byly letos 12. června oslaveny koncertem v pražském Divadle Archa.

Plastic People of the Universe, Už jsme doma, Echt!, Zuby nehty, Krch-off, Pavel Zajíček, Mucha, Květy a další na akci nazvané Sbohem a řetěz! hráli vlastní skladby i interpretace písní Psích vojáků.

Filip Topol zemřel 19. června 2013 ve věku osmačtyřiceti let. Na vzpomínkové akci byla pokřtěna nahrávka z loňského koncertu rovněž nazvaného Sbohem a řetěz, který se uskutečnil v pražském Lucerna Music baru a na festivalu Eurotrialog Mikulov.

V rámci koncertu bylo také uvedeno album perokreseb Filipa Topola z roku 1984 Angus Burge, které vydala Knihovna Václava Havla v limitovaném nákladu 300 kusů.

Psí vojáci poprvé veřejně vystoupili v roce 1979 na IX. Pražských jazzových dnech. Bylo jim tehdy pouhých třináct let, přesto se vzápětí stali předmětem zájmu tehdejší Státní bezpečnosti. Skupina nemohla veřejně vystupovat a účastnila se jen soukromých undergroundových akcí.

Po roce 1989 se Psí vojáci stali oblíbenou koncertní skupinou, kromě klubových koncertů vystoupili na řadě festivalů v Česku i zahraničí. Jejich písně byly použity ve filmu Žiletky režiséra Zdeňka Tyce, kde si Filip Topol zahrál hlavní roli.

Kombinace poetických, syrových a drásavých textů s hrou na klavír činila z jeho projevu neopakovatelný zážitek. Topol pocházel z umělecké rodiny – bratr Jáchym je básník a spisovatel, otec Josef Topol byl dramatik. Filipovým dědečkem byl spisovatel Karel Schulz.