Výstavu fotografií dokumentujících momenty z raného prezidentského období Václava Havla otevře 2. září České centrum Praha v Rytířské ulici. Autorem snímků je Jiří Jírů, který Havla provázel a sedm let dokumentoval jeho činnost.

Podle mluvčí Českých center Petry Jungwirthové bude do 2. října vystaveno 43 kolorovaných fotografií, které autor označuje za foto-obrazy. Některé budou představeny poprvé. "Autorem koncepce a kurátorem výstavy je Jiří Jírů, jediný oficiální fotograf Václava Havla," uvedla mluvčí.

Ojedinělé snímky zachycují Havla v roli prezidenta v letech 1993 až 2000. Koncept výstavy vychází z prezentace z roku 1995 nazvané Dva roky na Hradě, která byla určená pro Dům U Černé Matky Boží.

Současně tehdy Jírů vydal fotografickou publikaci nazvanou Havel s předmluvou od Miloše Formana. "Kniha se stala součástí původní výstavy a v roce 2008 získala první cenu na v Itálii v kategorii Historická kniha," podotkla Jungwirthová.

Mezi dříve nepublikovanými snímky na výstavě v Praze budou například ty z návštěv Borise Jelcina na Pražském hradě či prezidenta Havla v bytě Henryho Kissingera v New Yorku. "Vedle toho se objeví i slavné momenty zachycující českého prezidenta po boku královny Alžběty, první ženy Olgy, se skupinou Rolling Stones či spisovatelem Bohumilem Hrabalem a americkým prezidentem Billem Clintonem v pražské pivnici U tygra," dodala Jungwirthová.

Podle kritiků nelze snímky Jírů označit za ryze dokumentární. Autor používá svoji techniku, kterou nazývá hint-tint. "Z původních barevných negativů zhotovuji černobílé zvětšeniny, které tónuji do sépiové barvy a nakonec ručně koloruji některé detaily podle původních barev," řekl Jírů.

Jako oficiální fotograf prezidenta měl Jírů na Pražském hradě svou kancelář, byl v kontaktu s prezidentem téměř každý den a mohl tak dokumentovat i jeho víceméně soukromé aktivity. Zároveň ho doprovázel na téměř všech zahraničních cestách.

Jírova práce pro Kancelář prezidenta republiky je dnes uložena v hradním archivu – jde o více než tři tisíce originálních a digitalizovaných negativů.

Výstava připravená pro galerii Českého centra Praha dosud nebyla v tomto rozsahu představena. Sám Jírů si nejvíce považuje snímků Václava Havla z pivnice U tygra, záběru z Nového Zélandu, na kterém Havel pozoruje stádo ovcí, či momentu, kdy prezident tančí sambu v Brazílii.

Na výstavě si budou moci zájemci koupit katalog Photomix z loňské výstavy Jiřího Jírů na Staroměstské radnici, obsahující průřez jeho tvorbou.

Většinu svého profesního života působil Jiří Jírů na poli žurnalistické fotografie. Začínal v 60. letech, v roce 1968 emigroval do Belgie a pracoval pro řadu světových magazínů.