Třiadvacetiletý trest vězení v ruském Rostově na Donu žádá prokurátor pro ukrajinského režiséra Olega Sencova, který je obviněn ze spáchání teroristických akcí na poloostrově Krym, zabraném loni Ruskem.

Členové skupiny vytvořené Sencovem prý loni v květnu zorganizovali dva teroristické útoky proti ruským objektům a chtěli zničit pomník revolucionáře Vladimira Iljiče Lenina.

Dvojnásobný otec a režisér filmu Gamer z roku 2011 Sencov svou vinu, pravomoc soudu ani platnost budoucího verdiktu neuznává. Podle agentury Interfax má být rozsudek vynesen v úterý. Britský deník Guardian napsal, že režisér hodlá „trpět nebo zemřít“, jak vypověděl.

Proces s ukrajinským režisérem začal minulý měsíc. Podle vyšetřovatelů umělec stojí za loňskými útoky na krymskou kancelář hlavní kremelské vládní strany Jednotné Rusko a veřejné organizace Ruské společenství Krymu. Dva údajní Sencovovi spolupachatelé byli už odsouzeni k sedmiletým trestům, pro třetího Oleksandra Kolčenka žádá ruský prokurátor 12 let.

Obžaloba tvrdí, že Sencov je členem ukrajinské nacionalistické organizace Pravý sektor, která je v Rusku zakázána. Obviněný to odmítá, hlásí se ale k ukrajinskému hnutí Euromajdan, které stálo za loňským svržením proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Vypověděl také, že donesl vodu a jídlo ukrajinským vojákům, kteří se zabarikádovali na Krymu poté, co jejich základnu anektovali Rusové.

Podle dřívějších zpráv hrozilo Sencovovi maximálně deset let vězení. Z dnešních zpráv ruských agentur vyplývá, že žaloba obvinění rozšířila o nezákonné ozbrojování a další trestné činy. Sencov chtěl být souzen jako ukrajinský občan, soud k němu ale přistupuje jako k Rusovi – tak jako všichni získal i režisér automaticky ruské občanství po anexi Krymu.

Soud se Sencovem vyvolává široké mezinárodní protesty. K jeho propuštění vyzvala organizace Amnesty International i filmové svazy na Ukrajině a v Rusku.

Ve středu za Sencova už podruhé dopisem do Kremlu intervenovali režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi, Aki Kaurismäki nebo Andrzej Wajda. K propuštění ukrajinského režiséra letos Moskvu vyzvalo i české ministerstvo zahraničí. Místopředseda Evropské filmové akademie Mike Downey soud označil za totální fiasko a přirovnal jej k stalinským procesům z 30. let.

Počátkem srpna si Sencov stěžoval na mučení, kterému ho prý podrobili agenti ruské tajné služby FSB. "Začali mě bít nohama, rukama, obušky, ve stoje, vleže, vsedě. Když jsem odmítl vypovídat, začali mě dusit. Hrozili, že mě znásilní obuškem, odvezou do lesa a tam zakopají," řekl Sencov stanici BBC.

Ruský soud Sencovova obvinění odmítl a oznámil, že v Sencovově bytě policie našla sadomasochistické pomůcky. Jizvy na režisérově těle tak prý nepochází z bití ve vězení, ale ze sexuálních praktik, které provozoval. „Drzost tohoto nařčení šokovala i ty, kteří se v ruské justici vyznají,“ konstatoval z místa deník Guardian.