Britský graffiti umělec Banksy otevře dystopický zábavní park nazvaný Dismaland. Jeho součástí jsou lodě plné uprchlíků nebo cvičiště anarchistů.

Jak popsala agentura Reuters, návštěvníky parku vítá ohořelá ruina hradu z Disneylandu a mrtvola Popelky u vybouraného kočáru, kterou obklopují paparazzi.

Banksyho zábavní park se nachází na bývalém koupališti ve Weston-super-Mare, přímořském městě nedaleko od Bristolu, kde se Banksy narodil.

V parku lze vidět například policejní dodávku, která byla nasazená během konfliktu v Severním Irsku. Banksy ale dodávku upravil, takže vedle vodního děla má nyní přidělanou barevnou skluzavku. V jiné části areálu mohou návštěvníci po jezeru postrkovat lodě plné uprchlíků žádajících o azyl.

„Asi by se dalo říct, že je to zábavní park, který se snaží sdělit, že by se zábavní parky měly zabývat důležitějšími věcmi,“ uvedl Banksy. Do parku je zakázán vstup s noži, spreji a také „všem právníkům společnosti Walt Disney Corporation“.

Na některých atrakcích Banksy spolupracoval s britským umělcem Damianem Hirstem či s Jenny Holzerovou, první ženou, která zastupovala Spojené státy na Benátském bienále.

Podle britských serverů parkem provázejí záměrně znudění zaměstnanci, kteří vůbec nejeví zájem pomáhat návštěvníkům. U vchodu se každý musí podrobit bezpečnostní prohlídce připomínající výslech u americké Národní bezpečnostní agentury (NSA).

Jinými exponáty Banksy reaguje na lokální kauzy – například socha penzisty obsypaného racky reaguje na články v britském bulváru o tom, jak jsou racci toto léto agresivní.

Radní města Weston-super-Mare doufají, že zábavní park v regionu zvýší turismus. „Je to fantastická show,“ uvedl Nigel Ashton, předseda rady samosprávní oblasti North Somerset, do níž město přísluší. Ashton připomněl, že Banksyho výstava v nedalekém Bristolu do regionu roku 2009 přilákala 300 tisíc návštěvníků.

„S některými Banksyho myšlenkami se těžko ztotožnit, ale jsou velmi provokativní a přes všechny výhrady trefné. Jsme nesmírně šťastní, že si Banksy vybral právě nás,“ dodal Ashton.

Podle agentur zábavní park vznikal v tajnosti. Zvídavým místním obyvatelům bylo během konstrukce řečeno, že se na místě natáčí film zvaný Gray Fox.

Park je pro místní otevřený od pátku, pro širokou veřejnost od soboty. Vstupné stojí 3 libry a na každý den je vyhrazeno 4000 vstupenek.

Dismaland by měl fungovat do 27. září, pár dnů předtím zde na koncertě vystoupí kapela Massive Attack a ruské feministické punkerky Pussy Riot.