Rozsáhlý archiv oceňovaného spisovatele Kazua Ishigury míří do odborné knihovny při Univerzitě v Texasu. Uložena zde bude například nepoužitá první kapitola Ishigurova nejznámějšího románu Soumrak dne, jak univerzita uvedla.

Spisovatel, který se roku 1954 narodil v japonském Nagasaki, ale od dětství žije ve Velké Británii, uchoval rozsáhlý poznámkový aparát ke svým dílům – například ke starší knize Neopouštěj mě či teprve letos vydanému románu The Buried Giant.

Archivy získá odborná knihovna nazvaná Harry Ransom Center, která funguje při Univerzitě v Texasu a zaměřuje se na archivování rukopisů. Univerzita za získání Ishigurova díla zaplatila více než 1 milion dolarů, jak řekla její mluvčí.

"Spoustu let mám pod stolem velkou lepenkovou krabici, do které při psání bez rozmyslu hážu všechny papíry, jež nechci založit a dál s nimi pracovat," uvedl Ishiguro ve vyjádření, které univerzita poskytla.

Těmito papíry má Ishiguro na mysli rozepsané, ale nedokončené kapitoly či jednotlivé stránky, dále letmo načmárané poznámky nebo třeba pokusy o různé verze jediného odstavce.

Ve sbírce budou také Ishigurova nevydaná díla a poznámky, které si vedl před psaním povídek, scénářů či písní. Objevuje se tu například i text skladby Shingles, kterou Ishiguro napsal v mládí a s níž se snažil získat smlouvu u velké nahrávací společnosti.

Když teď spisovatel svůj archiv připravoval na cestu do texaského Austinu, nalezl například i rukopis brakového westernu, jejž napsal jako své vůbec první dílo. Ishiguro měl za to, že jej dávno vyhodil.

Krátce po westernu Ishiguro napsal krátkou novelu To Remember a Summer By, kterou odmítlo alespoň jedno vydavatelsví.

Kazuo Ishiguro na sebe upozornil v 80. letech dílem A Pale View of the Hills. Popularitu však získal až knihou Soumrak dne, která vypráví o majordomovi v poválečném Berlíně. 

Autor za román obdržel Man Bookerovu cenu a podle knihy vznikl také kritiky kladně přijatý film s Anthonym Hopkinsem a Emmou Thompsonovou v hlavních rolích.

V 90. letech Ishigurovi přítel poradil, aby si začal budovat archiv. "Přišlo mi to jako radikální nápad. Ale než abych tu lepenkovou krabici opět vysypal do kontejneru, začal jsem její obsah přesypávat do plastových beden a nosit je do podkroví," dodal autor.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist