Nepotřebné knihy v češtině – především českou beletrii, poezii, ale i dětské knihy či literární časopisy – mohou čeští čtenáři věnovat ukrajinským studentům.

Vybavení univerzitních knihoven v Kyjevě, Lvově, Užhorodu či Charkově, kde se studenti učí český jazyk a studují českou literaturu, je velmi špatné. Dvě české aktivistky proto pořádají sbírku, která by ukrajinským bohemistům měla pomoci.

Kulturní aktivistka, učitelka, překladatelka a předsedkyně hnutí Žít Brno Barbora Antonová letos na pozvání Českého centra učila několik měsíců češtinu ve Lvově na západě Ukrajiny. Tereza Semotamová, scenáristka, překladatelka a knihovnice, zase působila v Kyjevě.

"Zaujal nás zájem studentů o jazyk, ale zděsila nás čistě praktická stránka věci. Tuto situaci jsme se rozhodly změnit, protože obě doma máme spoustu knih, které už nepotřebujeme a nebudeme číst," vysvětlila Semotamová.

V rámci literárního festivalu Měsíc autorského čtení obě aktivistky vybraly první tři bedny knih.

"Nyní ve sbírce pokračujeme tak, že knihy se v Brně nosí do kavárny Humpty Dumpty, v Praze do knihkupectví Baobab," popisuje Semotamová pokračující sbírku. Pokud má někdo větší množství knih, iniciátorky sbírky zařídí jejich odvoz.

Prioritou jsou odborné literárněvědné či lingvistické knihy a beletrie, poezie. Studenti bohemistiky ale potřebují i klasickou literaturu, současnou tvorbu i literární časopisy.