Mladí výtvarníci do 35 let si tentokrát musí s přihláškami do soutěže o prestižní Cenu Jindřicha Chalupeckého pospíšit. Letos poprvé vyhlásila Chalupeckého společnost soutěž již na podzim a hlásit se je možné do konce října.

Pětici finalistů 27. ročníku porota vybere v lednu, vítěz bude oznámen na podzimní výstavě. Výtvarní umělci se mohou do soutěže hlásit sami nebo mohou být nominováni.

Důvodem změny termínů je především výrazné prodloužení období, které bývá každoročně věnováno přípravě výstavy děl pětice finalistů, ale i období pro nově nastavený formát doprovodného programu.

"Vzhledem k tomu, že se stalo normou, aby umělci pro podzimní výstavu finalistů Chalupeckého ceny vytvářeli nová díla, rozhodli jsme se umožnit jim, aby k tomu měli dostatečný prostor a čas, ve kterém jim můžeme poskytnout adekvátní zázemí," vysvětlila změnu ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová.

Přihlášku je nutné vyplnit on-line na www.works.io spolu s vytvořením osobního profilu a nahráním portfolia. Odkaz k podání přihlášky a podrobné instrukce zájemci najdou na webových stránkách ceny. Vítěz získá 100 tisíc korun na realizaci nového uměleckého díla, výstavy, publikace či jiného autorského projektu a také stipendijní pobyt v New Yorku.

V porotě ročníku 2016 bude ředitelka The Bronx Museum of the Arts v New Yorku Holly Blocková, umělec a pedagog Jiří Kovanda, teoretička umění Alexandra Kusá působící v Bratislavě, ředitel The Astrup Fearnley Museum of Modern Art v Oslu Gunnar B. Kvaran a teoretička umění a kurátorka Pavlína Morganová.

V porotě dále budou výtvarný kritik, kurátor a umělecký manažer Galerie města Ostravy PLATO Marek Pokorný a kurátorka a odborná poradkyně Bottega Gallery a Scherbenko Art Centrum v Kyjevě Marina Scherbenková.

Výstava pětice finalistů se uskuteční na podzim roku 2016 v budově kláštera sv. Anežky České - Národní Galerie v Praze.

Podle šéfkurátora Národní galerie Adama Budaka tak budou mít finalisté příležitost reagovat na specifickou historickou architekturu raně gotického kláštera a vytvořit pozoruhodný dialog se současnými uměleckými díly.

Cena Jindřicha Chalupeckého byla založena v roce 1990 z iniciativy Václava Havla, básníka a výtvarníka Jiřího Koláře a malíře Theodora Pištěka. Finalisty letošního ročníku jsou Vojtěch Fröhlich, Lukáš Karbus, Barbora Kleinhamplová, Pavla Sceranková a Pavel Sterec.

Jméno laureáta bude vyhlášeno 20. listopadu v Brně, kde se uskuteční i finálová výstava. Jubilejním 25. držitelem ceny se loni stal Roman Štětina.