Italský dirigent Riccardo Chailly předčasně opustí post hudebního ředitele věhlasného Orchestru lipského Gewandhausu. Stane se tak již na konci sezony 2015/2016, tedy čtyři roky předtím, než měla Chaillymu vypršet smlouva, oznámil orchestr ve čtvrtek.

Dvaašedesátiletý Chailly letos souhlasil, že roku 2017 nastoupí jako hudební ředitel milánského Teatro alla Scala. Minulý měsíc se ve Švýcarsku navíc stal hudebním ředitelem Lucernského festivalového orchestru, což jej bude zaměstnávat přes léto.

„Jsme maestru Chaillymu vděčni za jeho hudební vášeň a za to, k jak nesmírným uměleckým výkonům orchestr pozvedl. Prokázal tím velkou službu našemu městu,“ uvedl primátor Lipska Burkhard Jung, který Chaillyho přání ukončit smlouvu předčasně vyšel vstříc.

Chailly s Gewandhausorchesterem spolupracoval od roku 2005, před dvěma roky prodloužil smlouvu do sezony 2019/2020.

Dirigent během svého působení zkonsolidoval repertoár orchestru, do něhož například vrátil Mahlerovy symfonie. S tělesem též pořídil ceněné nahrávky Bachových oratorií a symfonických děl Beethovena, Schumanna a zejména Brahmse, za nějž roku 2004 získal cenu Gramophone za nahrávku roku.

Za Chaillyho působení orchestr zintenzivnil angažmá ve vídeňském Musikvereinu, pařížském Cité de la musique a v londýnském Barbicanu. V každém z těchto měst Gewandhausorchester koncertuje vždy několik dnů v řadě.

Gewandhausorchester zatím neuvedl, kdo Chaillyho nahradí. V letošní sezoně budou s tělesem jako hostující dirigenti působit pětasedmdesátiletý Christoph Eschenbach, osmačtyřicetiletý Alan Gilbert, dvaašedesátiletý Semjon Byčkov nebo šestatřicetiletý Andris Nelsons.

Právě o Nelsonsovi se spekulovalo v souvislosti s postem hudebního ředitele Lucernského festivalového orchestru, jejž nakonec získal Chailly.

Nelsons sice nedávno prodloužil smlouvu s Bostonským symfonickým orchestrem do roku 2022, v Evropě je ale momentálně bez angažmá.

Související