Český dirigent Jakub Hrůša se od sezony 2016/17 stane šéfdirigentem a hudebním ředitelem Bamberských symfoniků oficiálně německého orchestru Bavorské státní filharmonie. V pondělí to v Mnichově oznámili bavorský ministr kultury Ludwig Spaenle a intendant orchestru Marcus Rudolf Axt.

Před Hrůšou stáli v čele orchestru Joseph Keilberth, Eugen Jochum nebo Herbert Blomstedt. Na pozici šéfdirigenta Hrůša střídá britského hudebníka Jonathana Notta. S orchestrem uzavřel pětiletý kontrakt s možností prodloužení.

"Jsem velice šťasten, že se nám v osobě Jakuba Hrůši podařilo Bavorské státní filharmonii získat hudebního ředitele, který je mladý a zároveň má vysoce ceněný mezinárodní profil. Podíváme-li se na dějiny Bamberských symfoniků, na to, že členové tohoto orchestru přišli po válce do Bamberka z Prahy, dochází teď v osobě Jakuba Hrůši k symbolickému přemostění mezi minulostí a přítomností," řekl bavorský ministr kultury Spaenle.

Bamberští symfonikové jsou podle Hrůši 'ztělesněním orchestrální kultury v každém slova smyslu'. "Dýcháme stejný hudební vzduch, sdílíme kulturní zázemí, jsme si umělecky a historicky vzato velice blízcí," podotkl Hrůša.

Hrůšovy první koncerty s Bamberskými symfoniky v této sezoně se odehrají mezi 12. a 15. listopadem 2015 v Bayreuthu, Schweinfurtu a Bamberku. Na programu zazní díla Josefa Suka, Dmitrije Šostakoviče, Hectora Berlioze a Erkkiho-Svena Tüüra.

Intendant tělesa Axt připomněl, že Hrůša již v minulosti řídil pět koncertů Bamberských symfoniků. "Od samého počátku jsme s ním pocítili až zázračné umělecké pouto. Velice se těšíme, že budeme společně rozvíjet náš speciální, dlouho vytvářený zvuk a pracovat spolu na průlomových projektech," prohlásil.

Bamberští symfonikové jsou považováni za jeden z nejlepších orchestrů v Německu. V roce 1946 byli mezi jeho zakládajícími členy hudebníci Německé filharmonie v Praze, která byla po druhé světové válce zrušena.

Orchestr pravidelně nahrává pro významné rozhlasové i gramofonové společnosti a udržuje úzký kontakt se soudobými skladateli.

Čtyřiatřicetiletý Hrůša se dirigování začal věnovat během studia na všeobecném gymnáziu v rodném Brně. V Praze studoval u Jiřího Bělohlávka, Radomila Elišky a Leoše Svárovského.

V současné době je stálým hostujícím dirigentem České filharmonie a hlavním hostujícím dirigentem Tokijského metropolitního symfonického orchestru.

Mezi jeho nejnovější úspěchy patří debuty s Losangeleskou filharmonií a s Vídeňskými symfoniky. Chystá vystoupení s Královským orchestrem Concertgebouw, s Filharmonickým orchestrem milánské La Scaly a operní nastudování Janáčka a Pucciniho ve Vídeňské státní opeře a Frankfurtské opeře.