Práci jednoho z nejvýznamnějších fotografů současnosti, amerického autora Steva McCurryho, představuje nová výstava na Staroměstské radnici v Praze.

Vedle slavného snímku afghánské dívky s pronikavým, smutným pohledem, kterou pořídil v roce 1984 během sovětské okupace Afghánistánu, expozice ukazuje výběr z McCurryho tvorby – mimo jiné fotografie zachycující události 11. září 2001 nebo život mnichů v buddhistických klášterech. Výstava potrvá do 30. září.

Portrét afghánské dívky Šarbat Gula, která je dnes asi třiačtyřicetiletá, uveřejnil v roce 1985 National Geographic pod názvem Afghánská dívka, protože její jméno tehdy nebylo známé.

Obraz její tváře s červeným šátkem a pronikavýma modrozelenýma očima hledícíma přímo do objektivu se stal symbolem afghánského konfliktu a situace uprchlíků po celém světě v 80. letech.

"Potkali jsme se poté znovu jednou, v roce 2002. Moje sestra, s níž spolupracuji, se s ní setkala ještě asi při dvou či třech dalších příležitostech. Víme o sobě. Žije víceméně obyčejným životem, dalo by se říc šťastným, pokud může být šťastným život uprchlíka," řekl v Praze McCurry.

Šarbat Gula byla veřejně identifikována v roce 2002. Podle veřejně dostupných informací se na konci 80. let vdala a v roce 1992 se vrátila zpátky do Afghánistánu a měla několik dětí.

McCurry zachycuje lidské strádání stejně jako radosti ze života. Ve svých dílech se soustřeďuje hlavně na důsledky války v lidských osudech. V Praze je podle svých slov nyní podruhé, naposledy tu byl v době sametové revoluce.

"Asi nejtěžší to bylo v Afghánistánu, bylo to opravdu fyzicky náročné, chodili jsme až 14 hodin denně. Byli jsme ve skupině afghánských lidí, já neuměl jejich řeč, oni moji, myslím, že to bylo trochu štěstí, že jsem to vůbec přežil," řekl.

Současnou uprchlickou situaci v Evropě McCurry zatím nefotil, brání mu v tom prý jeho závazky, které nemůže zrušit.

"Je to jeden z nejtěžších příběhů, který se dnes děje, nejen v Evropě, ale celosvětově. Je také velmi obtížné zachytit fotoaparátem, co se děje," řekl s tím, že žádný ze snímků, který zatím viděl, nevystihuje závažnost situace, kdy se zejména kvůli válečnému konfliktu v Sýrii daly do pohybu statisíce lidí.

Steve McCurry získal řadu ocenění, mezi jinými v roce 1984 Magazine Photographer of the Year. V tomtéž roce se stal také čtyřnásobným vítězem ve World Press Photo. V roce 1986 se stal členem Magnum Photos a časopisem Live Magazin byl zvolen vítězem v soutěži World Photo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist