Na filmovém festivalu v Benátkách měl premiéru nový snímek scenáristy a režiséra Charlieho Kaufmana nazvaný Anomalisa. Účinkují v něm loutky rozpohybované animační technikou zvanou stop-motion.
Přesto je film plný smíchu, něhy i nadpřirozena. A protože zhruba v jeho polovině dojde k explicitnímu pohlavnímu styku mezi dvěma loutkami, rozhodně není určený pro rodiny.
Kaufman odmítá říct, o čem jeho filmy nebo scénáře jsou. Spolu se svým druhým režisérem a animátorem Dukem Johnsonem v interview pouze uvedl, že kvůli scéně s pohlavním stykem chápe, proč jejich film ve Spojených státech získal rating R. To znamená, že diváci mladší sedmnácti let na něj do kina budou smět jen v doprovodu dospělých.
„Nevadí nám to. Chtěli jsme tu scénu natočit tak, aby působila emocionálně. Když se řekne, že dvě loutky mají sex, většině lidí to přijde jako vtip,“ řekl Kaufman v Benátkách, kde jeho snímek usiluje o hlavní cenu Zlatého lva.
„Víme, že k pohlavnímu styku mezi loutkami došlo už ve filmu Team America, kde ale tato scéna působila žertovně. To by se do našeho příběhu nehodila. Jde o silně emocionální bod příběhu, a tak jsme si dali záležet, aby vyzněl opravdově a citlivě,“ dodal.
Kaufman je autorem scénářů k filmům V kůži Johna Malkoviche a Věčný svit neposkvrněné mysli. Za kamerou teď stál poprvé od roku 2008, kdy jako režisér debutoval svým oceňovaným, ale komplikovaným snímkem Synekdocha, New York.
Nyní se Kaufman vrací s devadesátiminutovým filmem, jenž vypráví o motivačním kouči Michaelovi. Toho zaměstnání přivede ze Cincinnati až do Velké Británie.
Michael zažívá podobnou krizi osobnosti jako obecně všechny Kaufmanovy postavy. Jednoho večera potká svoji dávnou lásku, která se stále nesmířila s tím, že ji Michael kdysi odvrhl.
Kromě toho ale poznává i Lisu, která si přišla poslechnout jeho přednášku. Právě Lisa dá Michaelovi novou inspiraci do života.
Film už byl k vidění na festivalu Telluride, kde získal pozitivní ohlasy. Namluvili ho jen tři herci: Lise, do níž se Michael zamiluje a kterou překřtí na Anomalisu, propůjčila hlas Jennifer Jasonová Leighová. Ta v 80. letech účinkovala ve filmu Zlaté časy na Ridgemont High.
Michaela namluvil David Thewlis, jinak známý z role Remuse Lupina v sáze o Harrym Potterovi.
Všechny ostatní hlasy dodal Tom Noonan, jenž nedávno účinkoval v televizním seriálu podle filmu 12 opic. Tento herec poskytl svůj hlas taxikáři, který veze Michaela do hotelu, recepční, která jej ubytuje, a dále například všem mužům a ženám v hotelovém baru.
Kaufman nechává celý svět promlouvat stejným hlasem – což je silný příspěvek do debaty o tom, kým jsme, jak filmař přiznává. „Nemyslím si, že je naše totožnost zafixovaná a že ji může každý pochopit,“ prohlásil.
„Chceme si myslet, že jsme takoví a takoví, ale ve skutečnosti se neustále měníme podle toho, s kým jsme a kolik nám je. Dokonce i když v jedné místnosti mluvíme s různými lidmi, jsme pokaždé jiní. Alespoň já to tak mám,“ řekl.
Herec Noonan dodal, že namluvit tak pestrou škálu postav nebylo snadné. „Ve filmu mě nevidíte ani v jednom záběru. To znamená, že se nemůžu příliš vzdálit tomu, jak zním normálně. O to je to těžší,“ dodal.
Naopak herečka Leighová si dabing užila – a klidně by se do něj prý pustila znovu. „Skutečně je to umění, hrozně ráda bych zase brzy dabovala. Dostalo mě, jak je to soustředěný a hluboký zážitek – a jak je krásný,“ dodala.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist