Na letošním ročníku filmového festivalu v Torontu se sešlo několik snímků s hudební tematikou.

Jak informovala agentura AFP, premiéru tu měly životopisné snímky o countryové hvězdě Hanku Williamsovi a jazzovém trumpetistovi Chetu Bakerovi, stejně jako nový dokumentární film o kytaristovi Rolling Stones Keithu Richardsovi.

Festival tak chce po deseti letech navázat na úspěch snímku Walk The Line, v němž herec Joaquin Phoenix zpodobil countryového zpěváka Johnnyho Cashe. Film měl premiéru právě v Torontu a později v kinech utržil 190 milionů dolarů. Reese Witherspoonová za výkon v roli June Carterové obdržela Oscara.

Přímou countryovou spojnicí s Walk The Line je letos film nazvaný I Saw The Light, který vypráví o Hanku Williamsovi. Ten zemřel v devětadvaceti letech poté, co vydal 33 hitových singlů. Ve filmu ho hraje Tom Hiddleston, známý ze superhrdinských snímků Thor a Avengers.

Film mapuje Williamsův život od roku 1944, kdy se oženil s Audrey Williamsovou (hraje ji Elizabeth Olsenová) až po jeho tragickou smrt na Nový rok 1953. Podle AFP snímek zohledňuje i to, že Williams se nijak netajil se svoji závislostí na alkoholu a prášcích.

„Williams byl v některých ohledech první rockovou hvězdou,“ dodal režisér filmu Marc Abraham.

Druhou hudební novinkou z Toronta je snímek Born To Be Blue, v němž herec Ethan Hawke – známý ze snímků Společnost mrtvých básníků a Chlapectví – ztvárnil jazzového trumpetistu Cheta Bakera.

Film natočil kanadský režisér Robert Budreau. Aby se pokusil ilustrovat, v čem spočívá jazzová improvizace, vymyslel si příběh, v němž Baker účinkuje ve svém vlastním životopisném snímku.

Autoři filmu v Torontu připomněli, že začátkem 60. let Baker skutečně dostal nabídku od producenta Dino de Laurentiise, aby si sám zahrál ve filmu. Nikdy na to ale nedošlo.

„Ten film není o tom, jaký Chet byl, ale jaký si představujeme, že byl,“ uvedl herec Hawke a připomněl, že například dívku jménem Jane, která ve filmu vystupuje, Baker nikdy nemiloval.

Snímek se odehrává na konci 60. let, kdy Baker po letech závislosti na heroinu a v tíživé finanční situaci usiluje o comeback.

Když je ale brutálně zmlácený na parkovišti, hrozí, že se na scénu nikdy nevrátí.

Na torontský festival letos dále přijeli zástupci společnosti Netflix, která brzy začne streamovat dokumentární film o Keithu Richardsovi.

Snímek nazvaný Under The Influence doprovází album, které kytarista Rolling Stones příští týden vydá pod názvem Crosseyed Heart. „Nestárnu, vyvíjím se,“ říká Richards ve filmu, který zachycuje právě vznik této nahrávky.

Z dalších hudebních snímků Toronto v premiéře uvedlo film The Music of Strangers o violoncellistovi Yo-Yo Maovi a jeho Silk Road Ensemblu.

Promítnutý byl také film The Reflektor Tapes z nedávného turné kanadské kapely Arcade Fire k albu Reflektor.

Nový film nazvaný Janis: Little Girl Blue pak vypráví o rockové zpěvačce Janis Joplinové.