Po více než dvou letech se v říjnu začne hrát v pražském Divadle pod Palmovkou. Jeho suterény v červnu 2013 zaplavila voda, která také zničila technologické zázemí, část rekvizit i dekorací.

Nové vedení s ředitelem Michalem Langem muselo původní plány zrevidovat, zčásti i opustit. Rekonstrukce přišla hlavní město Prahu jakožto zřizovatele na 36 milionů korun bez DPH.

"Provoz zahájí 2. října premiéra černé grotesky Johna Hodge s názvem Spolupracovníci. Budou jí předcházet dvě předpremiéry," oznámila mluvčí divadla Vlaďka Němcová.

Připomněla, že podmínky dvou uplynulých sezon, kdy soubor neměl domovskou scénu, byly náročné. Běžně herci zkoušeli při teplotách kolem deseti stupňů a v provizorním osvětlení, teplota v kancelářích se pohybovala kolem 15 stupňů, inscenace neměly regulérní technické zkoušky.

"Byli jsme nuceni hrát a zkoušet i v ne zcela vyhovujících pronajatých prostorech a těžiště své činnosti jsme přenesli na zájezdy mimo Prahu," uvedla mluvčí. Přesto se uskutečnilo devět premiér, z toho pět českých. Podařilo se uvést do života i "punkový" projekt Studio Palmoffka sloužící k uvádění experimentů a jako prostor pro spřízněné divadelní soubory.

Představení, která vznikla v uplynulých dvou letech, budou nyní konečně uvedena s plným využitím možností této scény.

V těchto týdnech už práce v interiérech finišují. Díky tomu se diváci mohou těšit na nový divadelní klub, nové webové stránky, zcela nově pojednanou Malou scénu, galerii ve foyer a novou pokladnu.

"V neposlední řadě i na nové inscenace. Vedle hry Spolupracovníci, která slavila obrovské úspěchy v Londýně, i na českou premiéru autorské komedie Braňa Holička o největším českém novináři všech dob Henri de Blowitzovi či na černou komedii o mužské krizi středního věku FUK!, ve které se v režii Petra Zelenky představí Jiří Langmajer," dodala Němcová.

Ve druhé polovině sezony bude mít českou premiéru dramatizace skandálního románu Johna Littella Laskavé bohyně. Na jevišti se objeví slavná komedie Penzion pro svobodné pány, nestárnoucí klasika Večer tříkrálový a autorská komedie Tomáše Svobody nazvaná Srnky.

Diváci nepřijdou ani o oblíbené starší inscenace, z nichž některé patří ke stálicím libeňské scény. Například Edith a Marlene dosáhne do konce roku 300. reprízy.

První novinka Spolupracovníci je z pera scenáristy kultovních filmů Trainspotting, Mělký hrob a Pláž. Jde o ironickou komedii o odpovědnosti za své činy i o nejrůznějších nástrahách, které čekají na člověka v každé době. Vznikla v roce 2011 a dotýká se událostí ze závěru života spisovatele Michaila Bulgakova, čelícího perzekuci ze strany sovětského režimu. Hra plná chytrého britského humoru spojuje skutečné události s momenty zcela fiktivními.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist