Pražské divadlo Studio Hrdinů, které se nachází v suterénu Veletržního paláce, během své čtvrté sezony uvede pět premiér. Jeho dramaturgická koncepce zahrnuje především práci kmenových režisérů Jana Horáka, Michala Pěchoučka a Kamily Polívkové.

Mezi novými projekty je například koprodukční inscenace Kauza Schwejk / Der Fall Švejk v režii Dušana Davida Pařízka, jehož předchozí režie Směšné temnoty ve vídeňském Burgtheateru se stala Inscenací roku v prestižní anketě německy mluvících zemí Theater heute. Uvedla to mluvčí scény Sarah Huikari.

"Sezonu zahájí 20. září spolupráce s mladým autorským tandemem Kristýna Kosová / Adam Svozil, konkrétně autorská interpretace románu pražského německého básníka Rainera Marii Rilkeho Zápisky Malta Lauridse Brigga / I. část. Inscenovaný text se řadí po bok stěžejních děl evropské moderní literatury, odráží duchovní a existenciální pozici mladého umělce na pozadí rychle se měnícího světa," uvedla mluvčí.

Následovat budou hostující režiséři Miloš Horanský a David Jařab a dlouho připravovaný česko-islandský projekt režisérky Kamily Polívkové.

Pařízkova Kauza Schwejk je koprodukčním projektem Studia Hrdinů, přehlídky Wiener Festwochen a německého divadla Theater Bremen.

"Inscenace si klade za cíl vytvořit psychologickou studii nadčasových fenoménů xenofobie, národního šovinismu i parazitování. Ve hře vystoupí Vladimír Javorský, Jiří Černý, Ivana Uhlířová a tři německojazyční herci," dodala mluvčí. Po mezinárodním ve Vídni a Brémách bude projekt představen v listopadu i českému publiku.

V prosinci se uskuteční premiéra variace na vrcholný román Ladislava Fukse Pan Theodor Mundstock. Autorské zpracování známé literární předlohy v podání režiséra a básníka Miloše Horanského podtrhne výtvarná spolupráce s Michalem Pěchoučkem.

V divadelní adaptaci o tréninku na dialog se smrtí účinkují Karel Dobrý, Gabriela Míčová a Dana Poláková.

Po Novém roce chystá Studio Hrdinů česko-islandský projekt Skugga Baldur v režii Kamily Polívkové. Adaptace stejnojmenného románu islandského autora Sjóna propojí několik uměleckých oborů a předestře problematiku integrace lidí postižených Downovým syndromem.

Divadlo ji uvede v únoru, v Reykjavíku se premiéra uskuteční o měsíc později.

Poslední premiérou sezony bude inscenace Davida Jařaba Bílí psi a černé kočky. Scénář si klade za cíl proniknout k pramenům koloniálního myšlení.

V hlavních rolích této "klinické studie o rasistických stereotypech", jak divadlo uvádí, vystoupí Tomáš Jeřábek a Martin Pechlát.

Studio Hrdinů ve spolupráci s ostravskou galerií Plato stojí i u vzniku nového mezinárodního festivalu autorského činoherního a pohybového divadla nazvaného Norma. Projekt představí 13. a 14. listopadu díla české a polské provenience.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist