Marlon James se v úterý stal historicky prvním Jamajčanem nominovaným na prestižní Man Bookerovu cenu za literaturu. Jeho román nazvaný A Brief History of Seven Killings je jedním z šesti knih, které vybrala odborná porota.

Finalisty ceny, jejíž laureát bude znám v říjnu, určila pětičlenná porota vedená komparatistou a literárním vědcem Michaelem Woodem. Nejprve vybrala třináct knih, z nich teď zvolila šest nejlepších.

"Jen zřídka má slavnostní pocit tak blízko k výčitkám," uvedl šéf poroty Wood. "Výčitky máme kvůli knihám, které jsme vynechali. Ale nakonec to vyvažuje enormní nadšení z šesti knih v užším výběru," dodal.

První z nominovaných je Američanka Anne Tylerová, která již roku 1989 obdržela Pulitzerovu cenu. Nyní může uspět s románem A Spool of Blue Thread, který vypráví o čtyřech generacích americké rodiny Whitshanků.

Američanka Hanya Yanagiharaová je nominovaná za knihu A Little Life o skupině studentů v New Yorku, z nichž jeden má za sebou temnou minulost.

Jamajčan Marlon James se v románu A Brief History of Seven Killings inspiroval nepovedeným atentátem na reggae zpěváka Boba Marleyho z roku 1976.

Britský spisovatel Tom McCarthy v knize Satin Island napsal o antropologovi, který se snaží uspět v korporátním světě.

Angličan Sunjeev Sahota v knize The Year of the Runaways vypráví o indických přistěhovalcích, kteří v mizerných podmínkách přežívají v Británii.

Posledním nominovaným je nigerijský spisovatel Chigozie Obioma se svojí debutovou knihou The Fishermen. Ta se točí okolo čtyř bratrů, kteří potkají proroka a změní své životy.

Jak připomíná deník New York Times, letos podruhé mohou Man Bookerovu cenu získat všichni anglicky píšící autoři, jejichž díla vyšla ve Velké Británii. Dříve byla cena jen pro spisovatele původem z Velké Británie a jejích bývalých kolonií.

Když pořadatelé ceny tuto změnu oznámili, zejména v britském tisku se začaly objevovat obavy, že anglické spisovatele teď z Man Bookerovy ceny vytlačí američtí autoři. Letos se do širšího výběru dostalo pět Američanů a tři Britové, v nyní zveřejněném užším výběru má ale každá země po dvou autorech.