Tvorba Bohuslava Martinů a francouzských skladatelů počátku 20. století, ale i klasický repertoár Beethovenův či Mozartův budou náplní dramaturgie Pražské komorní filharmonie - Prague Philharmonia v sezoně 2015/2016.

Těleso v čele s novým šéfdirigentem a hudebním ředitelem Emmanuelem Villaumem ji otevře 4. října v Rudolfinu koncertem symbolicky nazvaným První rendez-vous, řekla mluvčí tělesa Jana Rejhonová.

"PKF si vybudovala skvělé renomé. Chtěl bych v tomto ohledu navázat na své předchůdce a stavět na všech přednostech orchestru. Zároveň budu usilovat o přilákání nového publika z řad nastupující mladé generace," komentoval vstup do nové sezony dirigent Villaume.

Na prvním koncertu PKF propojí několik hudebních stylů. Zazní energická Beethovenova Symfonie č. 7 nebo Pět kusů pro orchestr, op. 10, Antona Weberna.

"Na pódiu přivítáme slavného houslistu Augustina Dumaye se skvostným Mendelssohnovým Houslovým koncertem, jemuž bude předcházet Ravelova poklona barokním tancům Le Tombeau de Couperin," dodal dirigent.

V průběhu sezony s PKF vystoupí například Iva Bittová, mezzosopranistka Dagmar Pecková a respektovaný Matthias Pintcher, hudební ředitel pařížského Ensemble InterContemporain. Představí se také někdejší šéfdirigenti PKF Jakub Hrůša a Jiří Bělohlávek.

"Vybudovali výborný ansámbl, který je mezinárodně uznávaný pro svou hudební preciznost, styl a smysl pro detail. Obou si velice vážím," podotkl nový šéfdirigent.

Francouzský šéfdirigent Emmanuel Villaume má za sebou spolupráci s prominentními operními soubory a symfonickými orchestry z celého světa. Vystupoval například v Metropolitní opeře, Washingontské opeře, Státních operách v Hamburku, Montrealu, Marseilles a San Francisku.

Byl ve funkci šéfdirigenta Slovenské filharmonie a Slovinské filharmonie, už třetí sezonu zároveň působí jako hudební ředitel opery v Dallasu.

"S PKF jsem se v minulosti setkal už několikrát. Mezi naše nejvýznamnější společné počiny patří nahrávání s Annou Netrebkovou pro Deutsche Grammophon či spolupráce na CD s Bryanem Hymelem pro Warner Classic.

I proto mi naše propojení přijde logickým vyústěním dosavadní spolupráce," upozornil Villaume, který po sedmi letech nahradil Jakuba Hrůšu.

PKF vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka pod názvem Pražská komorní filharmonie. Dnes patří mezi nejrespektovanější orchestry v České republice, vybudovala si renomé i ve světě.

Stěžejní repertoárovou oblastí zůstává hudba vídeňského klasicismu, skladby Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena.

Orchestr je pravidelně zván na mezinárodní hudební festivaly a koncertuje v předních světových sálech. Natočil přes 60 kompaktních disků pro domácí i zahraniční hudební vydavatelství.