Fantasy seriál Hra o trůny a washingtonská politická komedie Viceprezident(ka) v neděli získaly hlavní televizní ceny Emmy. Zastínily tak i staré favority Mad Men a Taková moderní rodinka.

Herec Jon Hamm konečně obdržel Emmy za hlavní roli Dona Drapera v Mad Men, tedy drama z prostředí reklamní agentury 60. let, jehož poslední řadu letos odvysílala televize AMC. Hamm se v neděli dočkal potlesku vestoje. „Očividně tu došlo k nějakému nedorozumění,“ prohlásil herec, který na pódium ze samé netrpělivosti vylezl, než aby šel po schodech. „Je neuvěřitelné a zároveň nemožné, abych tu stál právě já.“

Hamm při přebírání ceny mluvil o tom, jaké je hrát tolik let do sebe uzavřenou postavu, jako je Don Draper. „Něco to člověka stojí. Tolik pocitů a myšlenek, které s sebou role nese, po čase začnete sami cítit,“ uvedl herec, jehož Don Draper patří k nejunikavějším a nejtragičtějším hrdinům současné Ameriky.

Seriál Mad Men získával Emmy pro nejlepší drama čtyři roky po sobě. Letos, kdy definitivně skončil, se ale tohoto ocenění znovu už nedočkal. Místo toho 18 tisíc hlasujících členů televizní akademie podpořilo středověký fantasy seriál HBO Hra o trůny, který se s dvanácti Emmy stal jasným vítězem večera. Vyhrál v nejvíce kategoriích za celých pět let, kdy se vysílá, a celkově proměnil polovinu nominací.

Kromě titulu pro nejlepší televizní drama Hra o trůny získala ceny také za scénář (David Benioff, D.B. Weiss), režii (David Nutter) a herecký výkon ve vedlejší roli (Peter Dinklage). „Děkujeme HBO, že věří na draky,“ uvedl spolutvůrce seriálu Benioff.

Výpravná Hra o trůny vznikla na motivy bestsellerové fantasy ságy spisovatele George R. R. Martina. Vypráví epický příběh o pokrytectví a zradě, ušlechtilosti a cti, dobývání a triumfu, jenž se odehrává v mytické říši Západozemí, kde léta a zimy trvají celé roky a kde je touha po moci věčná.

V zákulisí druhý tvůrce seriálu Dan Weiss řekl, že tým Hry o trůny na vítězství trpělivě čekal. „Věděli jsme, že se někomu bude příčit odměnit v kategorii pro drama právě tento žánr, a nikoliv detektivku nebo western,“ řekl. „Věděli jsme ale také, že když svoji práci budeme dělat dobře, dříve nebo později uspějeme.“

Seriál HBO Viceprezident(ka) přerušil pětiletou šňůru, kdy cenu pro nejlepší komediální seriál získávala Taková moderní rodinka od televize ABC.

Julia Louisová-Dreyfusová počtvrté za sebou získala cenu pro nejlepší komediální výkon za to, jak ve Viceprezident(ce) ztvárnila egoistickou Selinu Meyerovou. Nejlepší výkon ve vedlejší roli v komediích podal její kolega, v seriálu asistent, Tony Hale.

Trojice scenáristů Viceprezident(ky) Simon Blackwell, Armando Iannucci a Tony Roche se navíc v žánru může těšit z Emmy za nejlepší scénář.

„Myslím, že jsme s každou řadou lepší, ale v té poslední se ze Seliny stala prezidentka. To pro nás znamenalo novou výzvu,“ uvedl tvůrce seriálu Iannucci. „Vše, co teď Selina dělá, má mimořádný dopad, takže v sázce je pro nás ještě víc.“

Viola Davisová se stala první Afroameričankou, která získala Emmy za hlavní roli v dramatickém seriálu – konkrétně za postavu nekompromisní právničky a profesorky trestního práva v seriálu ABC nazvaném Vražedná práva.

„Nemůžete vyhrát Emmy za role, které nedostanete,“ uvedla Davisová, která ve své emotivní řeči citovala abolicionistku z doby americké občanské války Harriet Tubmanovou a poznamenala, že jediné, co dělí ženy jiné barvy pleti od ostatních, jsou příležitosti.

Ženská témata a umělkyně letos na Emmy vůbec slavily úspěch. Pokud je Hollywoodu vytýkáno, že jde o mužskou záležitost, v televizi to neplatí.

Bodovaly ještě dvě černošky – Uzo Adubová za roli v seriálu Orange Is the New Black a Regina Kingová ze ságy American Crime. Jill Solowayová, která natočila transgenderovou komedii Transparent, se zase přidala k několika málo ženám, které obdržely Emmy za režii.

Za on-line televizní seriál Transparent své vůbec první Emmy získal také portál Amazon.com. Kromě ceny pro režisérku šlo o čtyři další sošky včetně té za herecký výkon jedenasedmdesátiletého Jeffreyho Tambora, jenž se v seriálu nechá přeoperovat na ženu.

Tambor cenu věnoval celé transgenderové komunitě. "Děkuji za vaši trpělivost a odvahu, za vaše příběhy, inspiraci a za to, že jste nám dovolili být součástí této společenské změny," řekl.

Nejlepším pořadem složeným ze skečů se stalo Inside Amy Schumer, komedie napsaná a režírovaná komičkou Amy Schumerovou, jejíž herecká i scenáristická hvězda po celovečerní komedii Vykolejená strmě stoupá.

Přestože Schumerová dnes bývá označována za největší komediální talent současnosti, voliči Emmy zbylé tři ceny v této kategorii přiřkli komikovi Jonu Stewartovi za jeho letos ukončenou talk show The Daily Show with Jon Stewart.

Nejlepší soutěžní reality show je The Voice, která odhaluje nové pěvecké talenty, nejlepší minisérií pak Olive Kitteridgeová.

Sošku získaly i její režisérka Lisa Cholodenková, scenáristka Jane Andersonová či představitelka hlavní role Frances McDormandová.