Ve věku pětaosmdesáti let zemřela literární agentka Carmen Balcellsová, která zastupovala některé z nejvýznamnějších španělsky píšících autorů 20. století. O jejím úmrtí informovala agentura AP.

Přestože Balcellsová nevystudovala ani univerzitu, roku 1956 v Barceloně založila vlastní literární agenturu. Nejprve prodávala pouze práva na překlad, brzy ale začala zastupovat i významné latinskoamerické autory včetně kolumbijského rodáka Gabriela Garcíi Márqueze, peruánského romanopisce Mario Vargase Llosy, Argentince Jorgeho Luise Borgese či chilského básníka Pabla Nerudu.

Někteří – například Márquez – ji do svých knih připisovali věnování.

„Byla jednou z těch, kteří v 60. a 70. letech pomáhali vytvářet takzvaný boom latinskoamerické literatury. Bez její práce by nebylo možné porozumět tomu, co se událo ve španělské literatuře 20. století,“ napsal v nekrologu deník El País.

Teprve v době, kdy už měla v oboru renomé, se Balcellsová ujala také prvních španělských autorů, nejvýznamněji asi nositele Nobelovy ceny za literaturu Camila Josého Cely.

Jejími klienty byli intelektuálové i populární spisovatelé. Díky vysokým nákladům jejich knih měla Balcellsová značný vliv ve španělských literárních kruzích, připomíná agentura AP.

Sama agentka za svůj největší úspěch často označovala to, že se jí podařilo získat spisovatelům prestižnější postavení a vyšší zisky z prodeje knih.

Spisovatele také Balcellsová nechávala, aby si vybírali své vlastní překladatele, a dohlížela na to, aby s nimi nakladatelství neuzavírala časově neomezené smlouvy.

Balcellsová odešla do důchodu roku 2000, o osm let později se z něj ale vrátila, když se jejímu nástupci nedařilo. Stalo se tak poté, co agentura přišla o pozůstalost populárního spisovatele Roberta Bolaña a Guillerma Cabrera Infanteho, v té době už obou zesnulých.

Roku 2010 španělské ministerstvo kultury za cenu 3 milionů eur koupilo soukromý archiv Balcellsové, sahající až do 50. let.

Související