Nejnavštěvovanější britská galerie Tate Modern příští rok otevře svoji novou desetipatrovou budovu.

Jak v úterý napsala agentura AP, slavnostní otevření se chystá na 17. června. O den dříve budovu jako první navštíví britští školáci.

Tate Modern od roku 2000 sídlí v bývalé elektrárně Bankside v Londýně na břehu řeky Temže. Každoročně přivítá 5 milionů návštěvníků.

Novou budovu navrhli architekti ze švýcarského studia Herzog & de Meuron tak, aby byla s původním sídlem propojená skrze jeho vstupní halu zvanou Turbine Hall. S novou budovou se výstavní prostory Tate Modern rozšíří o 60 procent.

Galerie je chce ze začátku použít hlavně na vystavení své sbírky moderního a současného umění.

„Od otevření se naše sbírky nejméně zdvojnásobily. Díky nové budově budeme moci poprvé ukázat spoustu nedávných akvizic,“ uvádí galerie.

Otevření nové budovy, jejíž tvar připomíná pyramidu, je dalším z kroků postupného rozšiřování Tate Modern.

Ta již před třemi roky, kdy v Londýně probíhaly olympijské hry, začala zpřístupňovat podzemní sila zvaná The Tanks. V nich se dřív skladovala ropa, dnes se tu odehrávají umělecké performance.

Nová budova stojí právě nad někdejšími podzemními nádržemi, z nichž půjde výtahem vyjet až do desátého patra. V budově se dále mají odehrávat diskuse a workshopy.

„Digitální projekty a mobilní aplikace vám pomohou naplánovat si cestu po celém areálu Tate Modern,“ avizuje galerie.

V budově má rovněž působit doprovodný program zvaný Tate Collectives, kterým se galerie snaží lákat mladší publikum.

Na střeše pak bude fungovat restaurace a bar otevřený do pozdních nočních hodin.

Ředitel Tate Nicholas Serota v úterý řekl, že britská vláda galerii hrozí škrty v rozpočtu. Tate prý ale bude bojovat za to, aby mohla i nadále nabízet vstupné zdarma, dodal.