Historické drama o někdejším československém diplomatovi Janu Masarykovi a událostech spojených s mnichovskou dohodou o rozbití Československa z roku 1938 začal tento týden v Bratislavě natáčet režisér Julius Ševčík.

V česko-slovenském snímku, který ponese název Masaryk, se kromě jiných představí Karel Roden a Oldřich Kaiser.

"Je to nejdůležitější téma v našich dějinách, nemáme o něm hezký film a týká se to jak Česka, tak Slovenska. Náš film by měl nabídnout komplexnější pohled na mnichovskou dohodu. Je otázkou, zda vůbec lze mnichovskou dohodu považovat za prohru, nebo nikoliv, jestli to náhodou nebylo řešení, které bylo v dané situaci nejméně tragické," řekl Ševčík.

Na základě mnichovského diktátu západních mocností muselo Československo v roce 1938 postoupit velkou část svého území nacistickému Německu.

Pro připravovaný dvouhodinový snímek producenta Rudolfa Biermanna si Ševčík zvolil hlavně události z let 1937 až 1939. Příběh začíná úmrtím prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, otce Jana Masaryka, a končí vyhlášením druhé světové války.

"Během zmiňovaných dvou let se evropské dějiny, světové dějiny a Masarykův život převrátily naruby," uvedl režisér.

Masarykovy diplomatické snahy o to, aby mocnosti vzaly v úvahu právo Československa na samostatnost a územní celistvost, ztroskotaly přijetím mnichovské dohody, po které Masaryk abdikoval na úřad velvyslance v Británii a odjel do USA.

Do Anglie se ovšem vrátil, aby se tam zapojil do odboje, od roku 1940 po boku prezidenta Edvarda Beneše jako ministr zahraničí československé exilové vlády.

Postavu Jana Masaryka si ve snímku zahraje český herec Karel Roden, který se do natáčení zapojí na začátku příštího roku. "Je to jeden z našich nejlepších herců. Není to od pohledu politik, a to nebyl ani Jan Masaryk," řekl Ševčík.

Do role Beneše filmaři obsadili Oldřicha Kaisera, který v Primaciálním paláci v centru Bratislavy dopoledne točil první herecké scény snímku.

"Pan režisér mě musel přesvědčit, proč zrovna já. Řekl jsem si, že to zkusím," uvedl Kaiser, podle něhož byl Beneš dobrým politikem.

Kaiser také řekl, že sám sebe by si v politice představit nedokázal. S cílem co nejvěrnější podoby s filmovou postavou Kaiser během natáčení například nosí kontaktní čočky, které mu změnily barvu očí na hnědou.

Většina scén filmu se bude natáčet v České republice a na Slovensku, premiéra snímku je plánována na příští rok.