Zábavní park, který v anglickém letovisku Weston-super-Mare otevřel umělec Banksy, regionu vygeneroval zhruba 20 milionů liber navíc.

„Předčil naše očekávání. Dokázal, jak je turistika pro místní ekonomii důležitá,“ uvedl John Turner z obchodního spolku Visit Somerset. Podle něj Banksyho park od 20. srpna, kdy se otevřel, navštívilo 150 tisíc lidí. Park se zavírá tuto neděli.

Každý den se on-line prodalo zhruba 4000 vstupenek a dalších nejméně 500 lidí každý den stálo často několikahodinové fronty na zbývající lístky, leckdy i v dešti, konstatovala BBC.

Park se nachází v přímořském letovisku na jihozápadě Anglie a rozkládá se na molu, které bylo zavřené od roku 2000 až do chvíle, než si jej všiml Banksy.

Aby si turisté park náležitě užili, spousta z nich v městečku přespala – podle Visit Somerset byly vyprodány prakticky všechny pokoje a hostely ve městě po celých pět dnů, kdy park fungoval.

„Hotelům se dařilo mnohem lépe než dříve a všude bylo vidět také zahraniční turisty. Přijeli z Mexika, Thajska, Číny i Ameriky,“ vypočítal Keith Fearn z místní hotelové asociace. Ta odhaduje, že hotely a hostely ve Weston-super-Mare prodaly o 50 tisíc ubytování víc než vloni.

Každý návštěvník utratil v městečku průměrně 150 liber. Jenom v tomto ohledu park vygeneroval 7,5 milionu liber.

Banksy pomohl také dopravcům – vlaková společnost Great Western Railways na trase mezi londýnským nádražím Paddington a Westonem utržila o 4,5 milionu liber víc než vloni. A podle reportérky BBC vydělávali také sami obyvatelé městečka.

„Každý, kdo tu vlastnil nějaký pozemek, z něj udělal parkoviště. Spousta provozovatelů účtovala 5 liber, tedy víc než 3 libry, které stojí vstup do parku,“ poznamenává BBC.

Ta dále konstatuje, jak je paradoxní, že ekonomice Weston-super-Mare pomohl právě umělec Banksy, který se označuje za odpůrce kapitalismu.

Svůj park pojal jako kritiku konzumerismu a parodii například na Disneyland. Ten ale pomáhá lokální ekonomice podobně, jako to nyní udělal Banksyho park.