Světoví spisovatelé Salman Rushdie, Hilary Mantelová, David Nicholls nebo Ali Smithová věnují veškeré výtěžky z prodeje svých knih uprchlíkům. Oznámila to mezinárodní humanitární organizace Oxfam, která sbírku na pomoc uprchlíkům v Sýrii, Jordánsku a Libanonu pořádá.

Z vybraných peněz chce Oxfam podpořit také migranty, kteří se na cestě do Německa dostali až do Řecka a Makedonie.

Na konto Oxfamu půjde celá částka z knih zúčastněných autorů, jež se prodávají v britském řetězci Waterstones. Procent z prodejů se vzdávají sami autoři, vydavatelé, distributoři, sklady i všech 280 poboček Waterstones, jak uvedl ředitel řetězce James Daunt.

Z dalších spisovatelů se do iniciativy zapojili Peter May, Tom Rob Smith, Mark Haddon, William Boyd, Robert Harris, Marian Keyesová, Caitlin Moranová, Philip Pullman, Khaled Hosseini, Alexander McCall Smith nebo Ian Rankin.

Autoři dětských bestsellerů Michael Morpurgo a Jacqueline Wilsonová dokonce Oxfamu věnovali akcie v hodnotě 1 milionu liber. Stejnou částku chce nyní z prodeje knih pro Oxfam získat i řetězec Waterstones – odhaduje, že k tomu bude potřebovat prodat zhruba 125 tisíc výtisků.

„S jedním milionem liber můžeme 150 tisícům lidí v Sýrii poskytnout čistou vodu nebo celý příští rok podporovat desítky tisíc lidí v Jordánsku,“ uvedl Mark Goldring, ředitel Oxfamu.

Všechny knihy autorů, kteří se iniciativy zúčastnili, budou ve Waterstones přelepené nápisem Buy Books for Syria.

Kampaň začne ve čtvrtek a účastní se jí všichni významní angličtí nakladatelé včetně Penguin Random House, HarperCollins, Hachette a Faber.