Britský zpěvák Mick Jagger přiletěl na Kubu, kde vyjednává o možném vystoupení své kapely Rolling Stones. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oficiální deník kubánské komunistické strany zvaný Granma.

Návštěva dvaasedmdesátiletého Jaggera je soukromá, ale „mohla by se vztahovat ke koncertu, který chtějí Rolling Stones na Kubě odehrát“, napsal list. Management Rolling Stones zmínku o koncertu nepotvrdil.

Je možné, že komunistická strana se jen Jaggerova příletu snaží využít pro svoji propagandu. Rolling Stones ale o koncertě přinejmenším uvažovali – minulý měsíc kytarista Keith Richards v americkém tisku uvedl, že by si s Rolling Stones rád zahrál na největším baseballovém stadionu v Havaně.

Baskytarista kapely Darryl Jones a doprovodný vokalista Bernard Fowler už na Kubě byli v únoru, když zde koncertovali se svojí skupinou Dead Daisies.

Rolling Stones by se na Kubě mohli pokusit zopakovat koncert, který v srpnu 1990 po pádu komunistického režimu vidělo na pražském Strahově dle odhadů 100 tisíc lidí. Vystoupení propagované sloganem Kameny se valí do Prahy doprovázelo přijetí členů skupiny tehdejším československým prezidentem Václavem Havlem a i ve světě se o něm referovalo jako o důkazu, že komunismus ve východní Evropě definitivně padl.

Podle neoficiálních informací Rolling Stones na únor až duben 2016 chystají turné po Latinské Americe. Začít by mělo 3. února v Chile, posléze by kapela mohla vystoupit v Argentině, Uruguayi, Brazílii, Peru, Kolumbii a v Mexiku.

V souvislosti s koncertem v Havaně se nejčastěji hovoří o datech 20. nebo 21. března 2016.

Na rozdíl od tehdejšího Československa je na Kubě komunistická strana stále u moci. Nynějšímu uvolnění vztahů mezi Kubou a Západem předcházelo obnovení diplomatických vztahů mezi Havanou a Washingtonem.

V dubnu se v Panamě poprvé po devětapadesáti letech sešli kubánský lídr Raúl Castro a americký prezident Barack Obama. Měsíc nato USA po třiceti letech vyškrtly Kubu ze seznamu zemí podporujících terorismus a v srpnu USA obnovily velvyslanectví v Havaně.

Spojené státy letos také zmírnily embargo na cestovní ruch, telekomunikace, internetové služby či bankovnictví na Kubě. Americké firmy si tak na ostrově mohou otevřít kanceláře či obchody a provozovat zde dceřiné společnosti a společné podniky.

Zjednodušilo se také cestování amerických občanů na Kubu, byť cesty na dovolenou jsou na ostrov stále zakázané.