Sedm českých a slovenských vydavatelů audioknih vydá najednou 14 nových titulů. Chtějí tak propagovat literaturu prezentovanou formou mluveného slova podobně, jako to činí nakladatelé.

První česko-slovenský audioknižní víkend se bude ve více než 150 knihkupectvích konat od pátku 9. do neděle 11. října a nabídne tituly od Julese Verna, Antoina de Saint-Exupéryho či Johna Fowlese.

Dva tituly vychází jako audiokniha ještě dříve než tištěná kniha, uvedla za organizátory Zuzana Vlčková.

Novinkami jsou thriller Joa Nesbøho nazvaný Syn a mezinárodní bestseller Pauly Hawkinsové Dívka ve vlaku. Nesbøho novinku v tištěné verzi vydává k termínu knižního čtvrtku, tedy k 15. říjnu, nakladatelství Kniha Zlín.

Právě takzvané Velké knižní čtvrtky jsou vzorem pro organizátory audioknižní akce, pořadatelé ale akci místo na jeden den naplánovali na tři. Díky tomu budou moct audioknihy být prezentovány naživo v podání interpretů i režisérů.

Audioknižní víkend proto doplní šňůra autogramiád a workshopů - patří k nim třeba herci Hynek Čermák, Tereza Bebarová, Jiří Vyorálek nebo publicista Miloš Čermák, který načetl vlastní povídky.

V projektu Audioknihy nahlas! se spojilo šest tuzemských a jeden slovenský vydavatel: Audiostory, Supraphon, OneHotBook, Kristián, Radioservis, Progres Guru a Publixing.

"Je to první velká akce zaměřená pouze na audioknihy. Chceme upozornit na tento ve světě moderní a stále oblíbenější způsob ´čtení´ a také na jeho jednoduchost a dostupnost v době chytrých telefonů," říká o rychle rostoucím počtu příznivců audioknih Martin Pilař ze společnosti OneHotBook.

Masivní nástup zažívají audioknihy v posledních zhruba pěti letech díky jednoduchosti stahování poslechu do chytrých telefonů. Za sebou mají dlouhou historii. První mluvená kniha vznikla v roce 1934 a v 60. letech už byly četby na gramofonových deskách běžné.

Také mezi českými posluchači je fenomén audioknih stále oblíbenější. Počty vydávaných titulů rostou geometrickou řadou, podle odhadu vydavatelů je na trhu ve formě fyzických nosičů či v digitální podobě 2500 titulů.

Nekrácená četba vychází stále častěji ve formátu CD-MP3, to audioknihy otevřelo širšímu publiku. Nejdelší audioknihy skýtají desítky hodin poslechu.

Loňský objem tuzemského trhu s audioknihami odhaduje Svaz českých knihkupců a nakladatelů na 55 milionů korun. Více než čtvrtina prodaných titulů je od českých autorů. Nejdelší audioknihy na trhu mají 50 až 60 hodin, jde o první tři díly oblíbené série Hra o trůny z nakladatelství Tympanum.

Související