Hodinu po poledni švédská akademie ve Stockholmu oznámila jméno letošní nositelky Nobelovy ceny za literaturu. Je jí na Ukrajině narozená, ale v Bělorusku působící spisovatelka a investigativní novinářka Světlana Alexijevičová. "Cenu získává za svůj polyfonický literární styl, který je památníkem utrpení a odvahy," uvedla akademie.
Laureáta ceny letos poprvé oznámila Sara Daniusová, která na postu tajemníka švédské akademie nahradila Petera Englunda.
Světlana Alexijevičová vloni navštívila tuzemský Festival spisovatelů Praha, kde hovořila v Senátu.
Na Ukrajině narozená prozaička a novinářka vyrůstala v Bělorusku, věnovala se žurnalistice. Popisovala pád Sovětského svazu či katastrofu v Černobylu, vyzpovídala také sovětské vojáky působící v Afghánistánu.
Do širšího povědomí se Alexijevičová dostala díky knize Válka nemá ženskou tvář, vydané v roce 1985. V ní sestavuje hrůznou mozaiku příběhů žen bojujících na frontě, v partyzánských oddílech nebo žijících na okupovaných územích.
V roce 1989 vydala knihu Zinkoví chlapci o ruské intervenci v Afghánistánu.
Za své postoje se z Alexijevičové stala persona non grata a totalitní režim prezidenta Lukašenka se postaral o její odchod. Bělorusko opustila v roce 2000 a v dalších letech našla útočiště v Paříži a Berlíně.
Do Běloruska se vrátila teprve nedávno.
Spisovatelka letos publikovala článek kritizující Rusko a Putina kvůli postupu během ukrajinské krize.
„Náš problém je, že v sovětských dobách jsme byli disidenty vůči vládě, nyní jsme disidenty vůči vlastnímu národu," řekla vloni v rozhovoru pro Hospodářské noviny.
V češtině Alexijevičové roku 2002 vyšla kniha Modlitba za Černobyl, kterou tvoří přepsané interview s pamětníky havárie atomové elektrárny v Černobylu.
Letos nakladatelství Pistorius & Olšanská vydalo knihu Doba z druhé ruky, ve které Alexijevičová postupovala podobně – text je mozaikou desítek hlasů, které vyprávějí, jak se svěřily sovětskému systému, jak zabíjely a jak umíraly pro jeho ideu.
"Ze shromážděných výpovědí vytvořila specifický publicistický žánr, jakousi mozaiku hlasů, v níž není nejdůležitější, kdo hovoří, ba ani to, co si o věci myslí. Zásadní je sovětský prostor. Autorka tak může nechat vedle sebe promluvit zaryté stalinisty, zklamané vdovy i liberální intelektuály," napsaly o knize letos HN.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist