Írán bude kvůli britskému spisovateli Salmanovi Rushdiemu bojkotovat letošní ročník knižního veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem. Informují o tom zahraniční média. Organizátoři pozvali Rushdieho, aby na veletrhu pronesl zahajovací projev, což íránské ministerstvo kultury označilo za "nekulturní".

Úřad oznámil, že na protest proti tomu nebude Írán na veletrhu zastoupen, a vyzval ostatní muslimské státy, aby ho následovaly. Veletrh se bude konat 14. až 18. října a obvykle se ho účastní stovky íránských vydavatelství.

"Frankfurtský veletrh pod záminkou svobody slova pozval osobnost nenáviděnou islámským světem a dal příležitost autorovi bludařské knihy Satanské verše Salmanovi Rushdiemu pronést projev. Írán proti tomu důrazně protestuje a rozhodl se nezúčastnit se veletrhu," stojí v textu ministerstva kultury.

Írán také obeslal dopisem organizátory veletrhu se žádostí, aby pozvání pro Rushdieho odvolali.

Rushdieho kniha Satanské verše je v Íránu zakázaná a v roce 1989, rok po jejím vydání v Londýně, vyhlásil tehdejší duchovní vůdce ajatolláh Rúholláh Chomejní fatvu, která vyzývá k zavraždění autora. Írán také vypsal odměnu v přepočtu 72 milionů Kč tomu, kdo tento náboženský dekret naplní. Rushdie se pak musel uchýlit do ilegality.

Fatva se netýká pouze Rushdieho, ale všech, kdo se na vydání knihy podíleli. Rushdie zůstává naživu, ale například japonský překladatel jeho knihy byl zavražděn a jeho italský kolega a norský vydavatel byli po napadení zraněni. V Turecku dav fanatiků podpálil hotel, v němž bydlel tamní překladatel – při tragédii zemřelo 37 lidí.

Bývalý íránský reformátorský prezident Mohammad Chátamí v roce 1998 prosazoval, aby Írán upustil od vykonání fatvy, ale právo zrušit ji má jen její autor, který mezitím zemřel. Jeho nástupce Alí Chameneí před deseti lety prohlásil, že je Rushdie odpadlík a může být beztrestně zabit. Vláda bývalého prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v roce 2007 oznámila, že fatva stále platí.