Novým ředitelem Sbírky starého umění Národní galerie v Praze bude od 1. ledna 2016 švýcarský historik umění a kurátor Marius Winzeler. Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí galerie.
Podle ní bude Winzelerovým prvním úkolem sestavení nové koncepce barokního umění pro Schwarzenberský palác. Nový ředitel bude také revitalizovat dlouhodobé expozice. „Při revitalizaci sbírkových prezentací se Národní galerie neobejde bez úzké spolupráce s církevními institucemi a dalšími partnerskými muzei a soukromými sbírkami,“ zdůrazňuje galerie v tiskové zprávě.
Marius Winzeler studoval historii umění, středověkou archeologii a starší německou literaturu na Univerzitě v Curychu, v roce 2009 dokončil doktorské studium dějin umění na Technické univerzitě v Berlíně.
Během dosavadní kariéry působil mimo jiné na hradě Gnandstein, muzeu kláštera Marienstern či Městských muzeích v Görlitzu. Do Prahy přichází z Městských muzeí v Žitavě, která od roku 2009 vedl.
„Během sedmiletého vedení Městských muzeí v Žitavě přišel s celkově novou koncepcí instituce i stálých expozic, vedl řadu mezinárodních projektů ve spolupráci s Českou republikou a Polskem a věnoval se také akvizici nových uměleckých děl,“ uvádí tisková zpráva galerie.
Winzelera vybrala komise vedená Peterem Pakeschem, ředitelem muzea Universalmuseum Joanneum v rakouském Štýrském Hradci. Tam osm let působil nynější šéfkurátor Národní galerie Adam Budak, také jeden z členů komise.
V té dále zasedli profesorka Univerzity Karlovy Milena Bartlová, předsedkyně Uměleckohistorické společnosti v Čechách Michaela Ottová, prorektor Univerzity Karlovy Jan Royt, ředitel Ústavu dějin umění Akademie věd Vojtěch Lahoda, ředitelka Sbírky umění Asie a Afriky Národní galerie Markéta Hánová a též americký profesor Keith Holz z Western Illinois University.
Sbírku starého umění Národní galerie do loňského prosince vedl Vít Vlnas, někdejší prozatimní ředitel NG. Vloni v prosinci nový šéf instituce Jiří Fajt odvolal Vlnase, dále šéfku Sbírky umění 19. století Šárku Leubnerovou a Helenu Musilovou, která vedla Sbírku moderního a současného umění.
Za Leubnerovou galerie ještě náhradu nenašla. Sbírku moderního a současného umění od letošního podzimu vede česká rodačka Milena Kalinovská, která předtím působila v Londýně a v Hirshhornově muzeu ve Washingtonu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist