Až do Prahy, kde tento týden převezme Cenu Franze Kafky, pronásledoval španělského spisovatele Eduarda Mendozu nešťastný výrok právě o Kafkovi. Před šesti roky se po internetu začalo šířit video, v němž jako by Mendoza označoval Kafku za špatného spisovatele.
„To je ale nedorozumění,“ řekl autor na středeční debatě v pražském Cervantesově institutu. „Snažil jsem se vysvětlit, že román má svá specifická pravidla a že je v každé době vnímám jinak. Jako příklad jsem uvedl právě Kafku, nejvýznamnějšího spisovatele 20. století, který rozepsal tři romány, ale žádný nedokončil a všechny chtěl spálit,“ řekl Mendoza.
Přesto si dvaasedmdesátiletý autor v Praze posteskl, že ho výrok o Kafkovi „nejspíš přežije“.
Mendoza se během středeční debaty ke Kafkovi vyjádřil několikrát, například když rozvíjel teorii, že dílo je pouze jedním z faktorů, které přispívají k popularitě spisovatele. „Pokud autor zemře mladý, stává se i to faktorem a jeho dílo pak čteme jinak. U Kafky dalším faktorem bylo, jak byl pohledný,“ prohlásil Mendoza.
To prý vedlo k tomu, že dnes víc lidí tuší, jak Kafka vypadal, než kolik četlo jeho knihy. „Psal tak dokonalé první věty, že si leckdo přečetl jen ty první věty a necítil potřebu pokračovat až na konec. Z Kafkovy korespondence mám pocit, že kdyby žil déle a mohl na svých knihách dál pracovat, asi by je vystavěl jiným způsobem,“ dodal.
Kafku považuje za vizionáře, který „změnil naše chápání světa“.
Čeští čtenáři od Mendozy naposledy v roce 2008 četli knihu Podivuhodná cesta Pomponia Flata, jíž vydalo nakladatelství Garamond. Poprvé se ale s Mendozou seznámili již roku 1983, kdy Odeon přeložil jeho románovou prvotinu Pravda o případu Savolta.
„Tehdy knihy vznikaly jinak než dnes. Psal jsem v ruce a vše přepisoval na stroji přes kopírák,“ přiblížil Mendoza, jenž prý s rukopisem obcházel nakladatelství pět let, než kniha roku 1975 poprvé vyšla ve španělštině.
„Byl to důležitý rok. Lidé byli politicky citliví, neustále četli noviny. Měnil se společenský i literární vkus,“ prohlásil Mendoza v narážce na tehdejší pád diktatury generála Franca a přechod k demokracii.
Přestože Pravda o případu Savolta má detektivní zápletku, Mendoza ji za běžnou detektivku neoznačuje. „Je nutné si uvědomit, že detektivky psala spousta významných spisovatelů v anglosaském světě, ve Francii, už tehdy ve Švédsku, zato ve Španělsku se tento žánr dlouho nepěstoval,“ vysvětlil Mendoza.
Ten v mládí patřil k okruhu spisovatelů, kteří se detektivní žánr ve Španělsku pokusili rozvinout. „A protože mi ten typický model, kdy nastolíte nějakou záhadu a pak ji řešíte, nešel, rozhodl jsem se napsat detektivku s prvky humoru.“
Z díla Eduarda Mendozy zatím česky vyšly pouze dvě knihy. Nakladatelství Odeon roku 1983 vydalo Pravdu o případu Savolta, kterou přeložil Petr Koutný. Roku 2008 pak Garamond na pulty knihkupectví poslal Podivuhodnou cestu Pomponia Flata v překladu Jany Novotné.
Mendoza dodnes odmítá rozlišování své tvorby na vysokou a nízkou, tedy na knihy vážné a humorné. „Spousta lidí stále považuje detektivky za nižší žánr, který se píše masově a průmyslově, ale já to tak nevnímám. Detektivky ani humorné knihy nejsou o nic méně kvalitní než jiná literatura,“ řekl.
Svoji tvorbu tak prý radějí dělí na tu, která se snaží vyprávět významné příběhy z dějin, a na knihy s jednodušším příběhem. „Pro všechny španělské spisovatele je v tomto ohledu modelem Miguel de Cervantes, který psal dlouhé verše a myslel si, že je všichni budou číst. Jenže všichni dnes čtou to, co Cervantes napsal bokem a ve volné chvíli, aby si vydělal, tedy Dona Quijota,“ dodal Mendoza.
Ten cenu Franze Kafky na pražské Staroměstské radnici převezme ve čtvrtek večer. Je jejím patnáctým laureáem, v minulosti ocenění obdrželi Philip Roth, Elfriede Jelineková, Amos Oz či naposledy vloni čínský spisovatel Jen Lien-Kche.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist