Švýcarští manželé a galeristé Iwan a Manuela Wirthovi, kteří také provozují pobočky galerie Hauser & Wirth v Curychu, Londýně a New Yorku, jsou podle magazínu ArtReview nejvlivnějšími osobnostmi ve světě výtvarného umění.
V žebříčku, jejž britský časopis tradičně zveřejňuje pod názvem Power 100, se Wirthovi několik let umisťovali v desítce nejlepších. Do čela se ale dostali až letos, kdy otevřeli kulturní centrum a galerii v Somersetu na jihozápadě Anglie. Tam Wirthovi renovovali bývalou farmu z 15. století a do jejího okolí nainstalovali několik soch.
"Je to částečně pokus opustit typický model galerie s bílými stěnami, u které je úplně jedno, kdy a kde se nachází, a nahradit ho galerií se specifickou náplní," vysvětlil význam tohoto projektu Mark Rappolt, jeden ze dvou šéfredaktorů časopisu ArtReview.
Zdůraznil ale, že Wirthovi svým působením na trhu s uměním dlouhodobě změnili způsob, jakým se s uměním obchoduje. Důležitá je také jejich síť galerií Hauser & Wirth, které od roku 1992 provozují spolu s Ursulou Hauserovou. Příští rok si společně otevřou další pobočku v Los Angeles nazvanou Hauser Wirth & Schimmel.
V žebříčku Power 100 tentokrát převažují galeristé, ředitelé umění a politicky angažovaní umělci. Na druhém místě je čínský disident a výtvarník Aj Wej-wej.
Tomu se letos – čtyři roky poté, co mu čínské úřady zabavily pas – podařilo ze země vycestovat, tento týden obdržel tříleté vízum pro pobyt v Německu. Aj si vysoké umístění v Power 100 zaslouží, protože "kombinuje aktivismus a umění způsobem, který z něj dělá velmi důležitou osobnost," uvedl šéfredaktor časopisu Rappolt.
Třetí je v žebříčku německý galerista David Zwirner. V první desítce se dále umístilo několik šéfů muzeí a galerií – Nicholas Serota z anglických muzeí Tate, Glenn Lowry za newyorské Muzeum moderního umění, Julia Peytonová-Jonesová za anglickou Serpentine Gallery a Adam D. Weinberg za newyorské Whitney Museum.
Jejich umístěním dává časopis najevo, že výstavy organizované v muzeích jsou stále podstatné. "Výstava v muzeu stvrzuje umělcovo postavení a mívá větší dopad než běžné přehlídky v soukromých galeriích," dodal za časopis Rappolt.
Ředitelka Serpentine Gallery Julia Peytonová-Jonesová se o čtvrté místo dělí s Hansem Ulrichem Obristem, tedy nejvýše postaveným kurátorem. Z kurátorů dále nejlépe skončila Carolyn Christovová-Bakargievová, které k desátému místo pomohlo i letošní Istanbulské bienále.
Z politicky angažovaných umělců se v žebříčku letos umístili ještě dva Američané – dvaačtyřicetiletý Theaster Gates a o rok mladší Trevor Paglen. Gatesovi se tento měsíc podařilo přestavět rozpadající se budovy v problémové čtvrti v Chicagu na kulturní centrum.
Seznam stovky nejvlivnějších osobností ve světě umění Power 100 pro časopis sestavuje šestnáctičlenná mezinárodní porota. Až do letošního roku ho vyhrál pouze jediný galerista – v letech 2004 a 2010 časopis za nejvlivnější osobnost ve světě umění považoval dealera a provozovatele sítě Gagosian Gallery Larryho Gagosiana.
Nejprodávanější žijící umělec Jeff Koons v žebříčku letos klesl na čtrnácté místo.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist