Koncertní sál pro brněnskou filharmonii nazvaný Janáčkovo kulturní centrum se začne stavět patrně koncem roku 2017. Hotov by měl být o dva roky později, stát bude zhruba 1,3 miliardy korun, uvedl v pondělí brněnský primátor Petr Vokřál za ANO.

Město plánuje, že moderní koncertní sál bude mít 1250 míst. Filharmonie Brno letos slaví 60. sezónu od svého vzniku, podle své ředitelky Marie Kučerové ale hraje v provizoriu. Besední dům, ve kterém nyní sídlí, je určený pro zhruba poloviční orchestr. Na větší koncerty musí filharmonie do Janáčkova divadla.

"Brno čeká na nový koncertní sál od dob Leoše Janáčka. Že ho dosud nemáme, je ostuda," uvedl náměstek brněnského primátora Matěj Hollan za hnutí Žít Brno. Podle něj by sál měl být jedním z nejmodernějších v Evropě.

Kučerová v pondělí uvedla, že s novým sálem si budou moci filharmonici do Brna zvát kvalitnější sólisty a dirigenty. "Chceme, aby dům byl otevřený a fungoval i přes den," uvedla Kučerová. Součástí Janáčkova kulturního centra by proto měla být například kavárna.

Na místě stavby zatím probíhá archeologický průzkum, který bude hotový asi v lednu 2016. Následně zde začne za zhruba čtvrt miliardy korun stavba podzemních garáží.

Vokřál v pondělí zdůraznil, že garáže budou sloužit nejen kulturním akcím a město je potřebuje, i když jeden ze soukromých provozovatelů vlastníků parkovacího domu u centra města jeho provoz utlumuje a další u Janáčkova divadla je poloprázdný. Naopak město do výstavby parkovacích domů investuje stamiliony.

Podle Vokřála se potřeba těchto míst navýší s plánem rezidenčního parkování v centru, který Brno připravuje.

Výstavba Janáčkova kulturního centra přijde na řadu po dokončení výstavby garáží a měla by na ně plynule navázat, aby se celý projekt ještě neprodražil. Podle Vokřála z celkové více než miliardy dá město půl miliardy až 600 milionů. Zbytek bude údajně příspěvek kraje a státu.

Město nyní čekají i další významné investice, patrně za další stamiliony město nakoupí většinu akcí Veletrhů Brno. Cenu představitelé města zveřejní zřejmě v úterý.