Ve dvaceti zemích současně vychází kniha Černá zem, nové dílo amerického historika Timothyho Snydera, autora mezinárodního bestselleru Krvavé země.

V Česku se publikace, která podle nakladatele podstatným způsobem mění zažité chápání holokaustu, objeví v pátek 30. října. V překladu Martina Pokorného ji společně vydávají nakladatelství Prostor a Paseka.

Před dvěma lety vzbudila i mezi českými čtenáři pozornost Snyderova kniha Krvavé země - Evropa mezi Hitlerem a Stalinem. Získala dvanáct ocenění včetně Emersonovy ceny za humanitní vědy a Ceny Hannah Arendtové za politické myšlení. Byla přeložena do více než 30 jazyků a v šesti zemích se stala bestsellerem.

Českého vydání v překladu Petrušky Šustrové se prodalo 7000 kusů a titul se umístil na předních místech v anketě Lidových novin Kniha roku 2013.

Letos 5. října v Praze Timothy Snyder převzal Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. "Nabídl nám, ať se zamyslíme nad tím, nakolik jsme se my sami podíleli na hrůzách druhé světové války, na rostoucí nenávisti a antisemitismu, která vedla k útlaku či pronásledování Židů ve většině našeho prostoru ještě předtím, než přišlo nacistické Německo s plánem konečného řešení," uvedl tehdy ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.

V nové knize Černá zem Snyder přichází s novou interpretací holokaustu. Klade si otázku, co masové vraždění umožnilo či proč a jak se jeho průběh v jednotlivých zemích okupovaných nacisty lišil.

Snyder vychází z dosud historiky opomíjených pramenů východní provenience a zapomenutých svědectví přeživších z východní fronty.

V knize předkládá výklad antisemitské ideologie a přehled její implementace v jednotlivých zemích v letech 1939 až 1945. Ptá se, kdo přišel s myšlenkou "konečného řešení židovské otázky", jak vznikly politické a společenské podmínky k jejímu uskutečnění, kdo zabíjel a kdo byl přímým spolupachatelem, kdo naopak pomáhal a zachraňoval a kdo určoval, která jména mají zůstat v historické paměti a která z ní naopak mají zmizet.

Autor je obzvláště sdělný tam, kde se zabývá vztahy mezi německými okupanty a místními kolaboranty ve východní Evropě. Mnozí z nich ztotožňovali předchozí brutální sovětskou agresi s údajným světovým židovským spiknutím, jak ho prezentovali nacisté.

Genocida na Ukrajině se dá podle Snydera vykládat jako společný výtvor okupantů a okupovaných. Hromadné vraždění evropských Židů se v Snyderově rozboru ukazuje jako skrytý základ mnoha prvků poválečného politického a společenského uspořádání východní Evropy a také jako trvalá hrozba.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist