Marija Aljochinová, před časem vězněná členka ruské punkrockové skupiny Pussy Riot, na pátečním Inspiračním fóru v jihlavském Domě kultury odborů mluvila o svém projektu Zóna práva na ochranu lidských práv. Představila i některé své spolupracovníky.

Aljochinová uvedla, že se v Rusku snaží vyvíjet tlak na to, aby se zlepšovaly podmínky ve věznicích, a také pomáhat lidem, kteří jsou perzekvováni z politických důvodů. "Když člověk vidí na vlastní oči, v jakém bezpráví se tam (ve vězení) žije - nemáme právo žít jako předtím a musíme pomoct hájit lidská práva," řekla Aljochinová.

Ruské soudy ji v roce 2012 poslaly na dva roky za mříže spolu s další členkou Pussy Riot Naděždou Tolokonnikovovou. Na svobodu vyšly krátce před vypršením trestu. Potrestány byly za výtržnictví kvůli extravagantnímu vystoupení v moskevském pravoslavném chrámu, kde krátce před prezidentskými volbami zapěly punkovou modlitbu Bohorodičko, vyžeň Putina. Jeho videozáznam v pátek viděli i diváci v Jihlavě.

"Byla nám poskytnuta neuvěřitelná pomoc zvenku, cítily jsme se dlužníky a chtěly jsme pomáhat těm, kteří ještě sedí," řekla Aljochinová. Na dotaz, kolik je podle ní v Rusku politických vězňů, punkerka odpověděla, že ví asi o čtyřech desítkách případů pronásledovaných lidí.

Projekt Zóna práva podle Aljochinové ale v Rusku nedostal registraci jako organizace, proto byla podána žaloba k Evropskému soudu. Lidé zapojení do tohoto projektu se snaží pracovat tak, aby neporušovali zákony, mimo jiné sbírají dostupné informace o tamních nápravných zařízeních.

Do Jihlavy Aljochinová přivedla na videu desetiminutový rozhovor s bývalým vězněm. "Chceme dělat takové rozhovory s vězni, bývalými vězni a také navštěvovat věznice," řekla k chystaným aktivitám.

Režisér a kurátor Inspiračního fóra v úvodu dvouhodinové debaty Aljochinové připomněl negativní výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Pussy Riot. Na plátně pak proběhl hudební spot se Zemanovými slovy.

Aljochinová uvedla, že Zemanovo vyjádření našla na internetu. "A co k tomu říct? Když jsem to poprvé slyšela v originále, tak jsem pocítila velký soucit k vašemu prezidentovi," řekla. Naopak ji pobavilo nedávné vystoupení české protestní umělecké skupiny Ztohoven s vyvěšením obřích trenýrek nad Pražským hradem.