Po pětadvaceti letech z čela Serpentine Galleries, které stojí v londýnském Hyde Parku, odejde Julia Peyton-Jonesová. Oznámil to bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg, který je od loňského roku předsedou správní rady galerií. „Pětadvacet let pracovala na tom, aby ze Serpentine udělala jednu z nejuznávanějších a nejnavštěvovanějších institucí v Londýně,“ uvedl.
Správní rada bude nyní hledat nástupce Peyton-Jonesové. Ta z funkce odejde v červenci 2016. „Za tu dobu se umělecký svět globalizoval. Teď je stejně pravděpodobné, že budeme pracovat s umělci a architekty z Evropy či Velké Británie, jako to, že pozveme někoho z Asie či Latinské Ameriky,“ uvedla ředitelka v rozhovoru pro britský deník Guardian.
Letos třiašedesátiletá Peyton-Jonesová byla do funkce jmenována roku 1991 a jako první uspořádala významnou přehlídku uměleckého hnutí Young British Artists. O sedm let později provedla renovaci galerie za 4 miliony liber.
Koncem 90. let prosadila dodnes platný koncept, kdy pavilon Serpentine Gallery v Londýně každé léto navrhuje jiný mezinárodní architekt. Letos ho španělské studio Selgascano, tedy architekti José Selgas a Lucía Canová, pojali jako obří, pestrobarevně zářící stan.
Koncept nového pavilonu stavěného každý rok nanovo významně zvedl návštěvnost – když Peyton-Jonesová nastupovala, do galerie chodilo 250 tisíc návštěvníků ročně, nyní je to téměř 1,2 milionu.
Londýnské galerie Serpentine přišly o šéfku, Peyton-Jonesová zvedla návštěvnost o milion
Roku 2006 si Peyton-Jonesová jako spoluředitele vybrala kurátora Hanse Ulricha Obrista. Společně před dvěma roky dohlíželi na otevření druhé budovy zvané Serpentine Sackler, kterou navrhla architektka Zaha Hadidová. A coby zkušená fundraiserka také Peyton-Jonesová galerii zajistila finanční soběstačnost – 85 procent rozpočtu si dnes Serpentine Galleries umí sehnat samy a přitom stále udržují vstup zdarma.
„Peyton-Jonesové je zavázána celá umělecká komunita ve Velké Británii,“ komentuje její odchod Sir Nicholas Sirota, rovněž končíčí šéf britské galerie Tate.
Serpentine Gallery se otevřela roku 1970 v londýnském Hyde Parku. Dodnes v ní vystavovalo 2876 umělců, architektů a designérů, od sochařky Louise Bourgeoisové přes malíře Gerharda Richtera a Aj Wej-weje či umělkyni Yoko Ono až po architekty Rema Koolhaase či Franka Gehryho.
Významná zde byla roku 1995 také performance herečky Tildy Swintonové, která v pavilonu přespávala ve skleněné vitríně nazvané The Maybe.
Roku 2013 k první budově Serpentine Gallery přibyla druhá nazvaná Serpentine Sackler Gallery, od té doby se instituce jmenuje v plurálu, tedy Serpentine Galleries. Přestavba druhé budovy stála 14,5 milionu liber.
Londýnské galerie Serpentine přišly o šéfku, Peyton-Jonesová zvedla návštěvnost o milion
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist