Čínský disident a výtvarník Aj Wej-wej tento týden začal učit na berlínské Univerzitě umění. Tam bude tři roky působit jako hostující profesor, uvedla agentura dpa. Na konci své první přednášky podle ní Aj dostal dotaz, zda umí definovat, co je umění.
„K tomu nedokážu nic říct,“ odpověděl Aj Wej-wej, který si ale nakonec pomohl metaforou. „Umění je trochu jako sex. Člověk si ho může hodně užít a přesto tápat, když má popsat, co právě zažil.“
Během své první přednášky Aj ocenil, že berlínská univerzita poskytuje prostor k vyjádření a demokratické diskusi. Když přišla řeč na jeho vlastní díla, výtvarník zmínil, že každý rok pořídí okolo 50 tisíc fotografií – a hned vyfotil své posluchače, jejichž obrázek jako důkaz nahrál na svůj instagramový účet.
Aj Wej-wej může cestovat díky tomu, že letos v srpnu poprvé po letech dostal od čínských úřadů svůj zabavený pas. „Hodlám se ale do Číny vracet, pokud mi to dovolí,“ upřesnil na přednášce výtvarník a řekl, že v říjnu už z Berlína do Pekingu jednou letěl a zpátky se vrátil bez potíží.
Podle německého rozhlasu Deutsche Welle si Aj Wej-wej na berlínské univerzitě vybral šestnáct ze sta přihlášených studentů, kteří mu zaslali své práce na téma média, design či móda.
Během tří let, kdy bude na univerzitě působit, se Aj nechce omezovat jen na politiku.
„Budu učit umění. Samozřejmě, že na politiku myslím, ale nechci s ní svoje studenty zatěžovat. Každý se má rozhodnout podle svého nejlepšího svědomí,“ dodal na přednášce Aj.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist