Američtí hudebníci Wayne Shorter a Wynton Marsalis v roce 2016 poprvé vystoupí v Brně. Legendární jména světového jazzu získali pořadatelé brněnského JazzFestu pro příští ročník této největší žánrové přehlídky v zemi. Vstupenky jsou od čtvrtka v prodeji.

Všestranný trumpetista Marsalis přijede 12. února s proslulým bigbandem Jazz at Lincoln Center Orchestra. Koncertovat budou v Sonocentru. "Jsme připraveni přidat v případě zájmu druhý koncert," uvedl umělecký ředitel přehlídky Vilém Spilka. Marsalis je devítinásobný držitel ceny Grammy, a to za jazz, klasiku, a dokonce i za mluvené slovo pro děti. S Jazz at Lincoln Center Orchestra před pár lety koncertoval na pražském festivalu Prague Proms.

Saxofonista Wayne Shorter patří k žijícím legendám žánru. Hrával s Milesem Davisem, spoluzaložil kapelu Weather Report. "Je to skutečný umělec, který netěží ze své hvězdné minulosti, ale i ve zralém věku hledá nové cesty pro improvizovanou hudbu," řekl Spilka. Držitel deseti Grammy Shorter zahraje 13. dubna se svým kvartetem v Bobycentru.

Pro Shortera rezervovali pořadatelé prezidentské apartmá v hotelu International. Musí také sehnat perský koberec, který chce mít hudebník vždy na scéně.

Dvaaosmdesátiletý Shorter v minulosti koncertoval v Praze, například v roce 2013 uzavíral Struny podzimu. Příští rok se v Brně zastaví na krátkém turné po Evropě, které má jen čtyři zastávky.

Rozpočet JazzFestu se každoročně pohybuje mezi sedmi a devíti miliony korun, řekl výkonný ředitel Vlastimil Trllo. Ambicí pořadatelů je pořádat velké jazzové koncerty nejen v tradičním jarním termínu, ale celoročně. Nyní se tak podílejí na vystoupení kontrabasisty Avishaie Cohena s Filharmonií Brno. Uskuteční se 30. listopadu v Bobycentru.