Český dirigent Jakub Hrůša se v sobotu stane prvním držitelem Ceny Sira Charlese Mackerrase. Ocenění pojmenované po slavném dirigentovi a propagátorovi české hudby začala s desetiletou periodicitou udělovat Nadace Leoše Janáčka.

Hrůša cenu získal díky významným uměleckým výsledkům včetně symfonické a operní interpretace Janáčkových děl, uvedla ředitelka nadace Eva Drlíková.

Mackerras, který žil v letech 1925 až 2010, v minulosti této nadaci odkázal výnosy z užití svých audio a video nahrávek českých skladatelů. Správní rada se rozhodla peníze využít na založení ceny určené mladým dirigentům do čtyřiceti let. S oceněním je spjatá odměna 80 tisíc korun. Nadace udělí Mackerrasovu cenu vždy v roce končícím číslem pět.

Tentokrát o kandidátech rozhodovalo grémium, v němž zasedli například dirigenti Jiří Bělohlávek a Petr Altrichter, ředitelé brněnské a pražské filharmonie a dva hudební kritici. Nadace Leoše Janáčka se s jejich nominací ztotožnila, uvedla Drlíková.

Čtyřiatřicetiletý Hrůša se od sezony 2016/17 stane šéfdirigentem a hudebním ředitelem Bavorské státní filharmonie, předního německého orchestru. Dirigování se začal věnovat při studiu na gymnáziu v Brně.

V současnosti je stálým hostujícím dirigentem České filharmonie a hlavním hostujícím dirigentem Tokijského metropolitního symfonického orchestru. Mezi jeho nejnovější úspěchy patří debuty s Losangeleskou filharmonií a s Vídeňskými symfoniky.

Cenu převezme v sobotu v Janáčkově divadle v Brně. Jako vhodnou příležitost pořadatelé vybrali představení Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky.