Český dirigent Jakub Hrůša se v sobotu stane prvním držitelem Ceny Sira Charlese Mackerrase. Ocenění pojmenované po slavném dirigentovi a propagátorovi české hudby začala s desetiletou periodicitou udělovat Nadace Leoše Janáčka.

Hrůša cenu získal díky významným uměleckým výsledkům včetně symfonické a operní interpretace Janáčkových děl, uvedla ředitelka nadace Eva Drlíková.

Mackerras, který žil v letech 1925 až 2010, v minulosti této nadaci odkázal výnosy z užití svých audio a video nahrávek českých skladatelů. Správní rada se rozhodla peníze využít na založení ceny určené mladým dirigentům do čtyřiceti let. S oceněním je spjatá odměna 80 tisíc korun. Nadace udělí Mackerrasovu cenu vždy v roce končícím číslem pět.

Tentokrát o kandidátech rozhodovalo grémium, v němž zasedli například dirigenti Jiří Bělohlávek a Petr Altrichter, ředitelé brněnské a pražské filharmonie a dva hudební kritici. Nadace Leoše Janáčka se s jejich nominací ztotožnila, uvedla Drlíková.

Čtyřiatřicetiletý Hrůša se od sezony 2016/17 stane šéfdirigentem a hudebním ředitelem Bavorské státní filharmonie, předního německého orchestru. Dirigování se začal věnovat při studiu na gymnáziu v Brně.

V současnosti je stálým hostujícím dirigentem České filharmonie a hlavním hostujícím dirigentem Tokijského metropolitního symfonického orchestru. Mezi jeho nejnovější úspěchy patří debuty s Losangeleskou filharmonií a s Vídeňskými symfoniky.

Cenu převezme v sobotu v Janáčkově divadle v Brně. Jako vhodnou příležitost pořadatelé vybrali představení Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist