Řecký spisovatel, komentátor a diplomat Constantine Kokossis v neděli v Praze obdržel Cenu Spirose Vergose za svobodu projevu. Festival spisovatelů Praha, který ocenění udílí, mu ji věnoval za hlubokou oddanost intelektuální, politické i společenské svobodě. Cenu Kokossis převzal z rukou Vergosovy dcery Larisy.

Kokossis, který v minulosti působil jako řecký velvyslanec v České republice, opustil diplomatickou dráhu; nyní působí jako humanitární pracovník a pomáhá uprchlíkům, tedy těm, kteří prchají před strachem. Právě strach byl hlavním tématem jubilejního 25. ročníku tohoto setkání spisovatelů z osmi zemí, letos například také z Iráku, USA, Izraele, Íránu či Sýrie. Česko zastoupili básník Miroslav Topinka a prozaik Marek Šindelka.

Když Kokossis za cenu děkoval, připomněl, že po krizi žije v jeho zemi 2,5 milionu lidí pod hranicí chudoby a je tam 1,5 milionu nezaměstnaných. "Je to politická a sociální krize, které se Řekové musí přizpůsobit, proto jsme zřídili střediska lékařské péče i sociální pomoci. Navíc se musíme vyrovnat s migranty ze zemí, kde se stát zhroutil," řekl Kokossis, který se v Athénách stará o zajištění lékařské péče pro každodenní příliv uprchlíků.

Podle něj by lidé neměli ignorovat, co se děje v okolním světě. Upozornil na nutnost nabídnout pomocnou ruku. "I odtud kdysi prchali lidé, aby mohli žít ve svobodě. Proto pojďme zajistit bezpečný azyl všem, kteří ho potřebují," zdůraznil.

Cena – bronzová soška Zrození jezerní panny, která je dílem Olbrama Zoubka – je poctou památce řeckého básníka, diplomata a žurnalisty Spirose Vergose, který se v roce 1967 postavil proti diktátorskému režimu a následně byl nucen z Řecka odejít. V roce 1974 se do Athén vrátil a věnoval se i diplomacii. V roce 2005 byl ředitelem Festivalu spisovatelů Praha, o dva roky později v české metropoli zemřel.

V minulosti byla Vergosovou cenou v Praze vyznamenána i ruská básnířka a disidentka Natalije Gorbaněvská, která v roce 1968 protestovala na Rudém náměstí v Moskvě proti sovětské okupaci Československa. Posledním oceněným byl v roce 2013 německý spisovatel Günter Grass.

Festival se konal od pátku v sídle Senátu Parlamentu ČR a 9. listopadu končí programem v kavárně Kare v Jungmannově ulici. "O tématu strachu pro letošní ročník jsme se rozhodli už dříve, aniž jsme tušili, jak aktuální téma to bude," podotkla viceprezidentka festivalu Vlasta Brtníková. Víkendový program byl složen z autorských čtení a diskusí.

Akce, kterou na počátku 90. let založil v Praze žijící americký básník Michael March, se poslední léta potýká s nedostatkem financí a nízkou podporou z veřejných míst. Zkrátila se doba jeho trvání, stále se ale snaží do Česka přivážet osobnosti, které odvážně popisují ve svých dílech současný svět. Na pozvání festivalu Prahu navštívilo deset nositelů Nobelovy ceny.

Jako pomoc při zajišťování příštího ročníku převzal v neděli Michael March šek na 360 tisíc korun, který mu s "přáteli festivalu" věnovala místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist