Obraz malíře Amedea Modiglianiho se v noci na úterý v newyorské aukční síni Christie’s vydražil za 170,4 milionu dolarů, tedy v přepočtu zhruba 4,3 miliardy korun. To představuje rekord pro dílo tohoto italského umělce, jenž žil na přelomu 19. a 20. století.

Olejomalba o rozměrech 60 na 92 centimetrů pochází z přelomu let 1917 a 1918. Zobrazuje nahou spící krásku, jak vyjadřuje i francouzský název díla Nu couché.

Za dosud rekordní sumu 95,3 milionu dolarů, tedy 2,3 miliardy korun, se při stejné aukci prodalo i plátno Nurse (Ošetřovatelka) amerického mistra pop-artu Roye Lichtensteina.

Obraz Pabla Picassa Alžírské ženy se letos v květnu stal vůbec nejdražším výtvarným dílem prodaným v aukci. V newyorské aukční síni Christie’s se jedna z verzí tohoto proslulého plátna vydražila za 179,4 milionu dolarů (4,4 miliardy korun).

Nejvyšších prodejních cen dosahují umělecká díla prodaná mimo aukce ze soukromých sbírek. Rekord zatím drží obraz francouzského malíře Paula Gauguina z roku 1892 Nafea faa ipoipo (Kdy se vdáš?), který se prodal v únoru letošního roku ze soukromé sbírky ve Švýcarsku téměř za 300 milionů dolarů (7,4 miliardy Kč) pravděpodobně do Kataru.