Noví ředitelé sbírek Národní galerie v Praze Milena Kalinovská a Marius Winzeler chtějí oživit prezentaci sbírek a provázat české umění se zahraničím.

Ředitelka Sbírky moderního a současného umění Kalinovská má před sebou úkol podílet se na budoucnosti sídla NG ve Veletržním paláci. "Národní galerie se bude muset zabývat myšlenkami na další využití Veletržního paláce, takže jedním z úkolů Mileny Kalinovské bude jednak koncepce sbírkového fondu od 19. do 21. století a za druhé aktivní účast v diskuzích nad budoucností Veletržního paláce," řekl generální ředitel galerie Jiří Fajt.

Podle něj NG pravděpodobně spěje k zásadní rekonstrukci tohoto objektu. Galerie by ho chtěla dále využívat a centralizovat tam veškeré administrativní činnosti, depozitární a restaurátorské prostory i knihovny a archiv.

Kalinovská si podle svých slov vytyčila čtyři hlavní úkoly – nově instalovat sbírky, oživit sbírky pomocí akvizic, vytvářet partnerství s uměleckými institucemi a podílet se na nutné rekonstrukci Veletržního paláce.

Ve sbírce podle ní chybí především současné umění. "Od roku 1948 neprobíhala v Národní galerii aktivní a kontinuální akvizice děl současného umění. Tuto mezeru je nutné vyplnit a obsah sbírky vyvážit. Je tudíž třeba věnovat se získávání poválečných děl zejména západní Evropy, severní a jižní Ameriky," uvedla ředitelka Sbírky moderního a současného umění NG.

Ta na výstavách v blízké a vzdálenější budoucnosti představí například díla Henri Rousseaua, Ragnera Kjartanssona, Franze Westa, Jiřího Kovandy či Gerharda Richtera. Ve spolupráci s londýnskou Royal Academy of Art je plánována také výstava Warhol-Matisse.

Pod vedení ředitele Sbírky starého umění NG, kterým se příští rok stane švýcarský historik umění Marius Winzeler, budou mimo jiné doposud rozdělené sbírky na české a ostatní evropské umění prezentovány společně novým způsobem.

"Proč by neměly být obrazy od Rubense, které vytvořil pro Prahu, prezentovány s díly českých mistrů, kteří se jimi nechali inspirovat, jako byli Willmann a Reiner?" zeptal se Winzeler, který plánuje do roku 2017 přetvořit Schwarzenberský palác na galerii celoevropského manýrismu a baroka.

V Klášteře sv. Anežky České pak bude další etapou pokračovat nová prezentace sbírek s panoramatem evropského umění středověku a rané renesance spolu s vrcholnými díly z období Přemyslovců, Lucemburků a Jagellonců.

Na rok 2020 se společně s Drážďanami, Vídní a Centrem společenských věd pro studium historie a kultury středovýchodní Evropy v Lipsku chystá velký evropský projekt, který bude věnován dvorskému umění v Praze a Drážďanech kolem roku 1600.

"Výstava by měla být mimo jiné ojedinělá v tom, že by se ze Švédska do Prahy měla vrátit velká část tehdy uloupených děl," podotkl Winzeler.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist