Po čtyřech letech příprav začalo natáčení filmu Křižáček režiséra Václava Kadrnky s Karlem Rodenem v hlavní roli. Autoři Vojtěch Mašek a Jiří Soukup se při psaní scénáře inspirovali epickou básní Jaroslava Vrchlického.

Filmaři pracovali v italských regionech Apulie a Kalábrie, natáčení skončí na Sardinii, sdělila mluvčí filmu Lenka Kalinová.

Jde o středověkou roadmovie, záznam vnitřního boje otce, který se vyrovnává se zmizením syna. Příběh se odehrává počátkem 13. století a jako pozadí využívá mýtus o dětské křížové výpravě. Scénář ocenilo před dvěma lety cenou Eurimage koprodukční fórum New Cinema Network, které se konalo v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Římě.

"Náš film nemá být svědectvím o středověké době, ale pouze využívá její kulisy. Přestože Vrchlického báseň v sobě nese prvky romantismu, jeho vyústění a osudy hrdinů se romantismu vymykají. Rádi bychom vytvořili jednolitou krajinu, nesoucí v sobě především vnitřní stav jednotlivých postav. Krajinu, ve které se vysněné a prožívané, imaginární a hmotné, magické a fotogenické spojují v ideální celek," uvedl Kadrnka.

Na snímku spolupracuje s kameramanem Janem Basetem Střítežským, se kterým vytvořil většinu svých krátkých filmů, dále s kostýmní výtvarnicí Katarínou Štrbovou-Bielikovou a italským architektem Lucou Servinem. Vedle Karla Rodena se ve filmu představí Aleš Bílík a v dětské roli Matouš John.

Film producentů Jana Macoly a Václava Kadrnky staršího koprodukují Česká televize, slovenská společnost Artileria, Barrandov Studio a i/o post. Italským výkonným producentem je Carlo Cresto-Dina ze společnosti Tempesta. Výrobu filmu podpořil Státní fond kinematografie. Do kin bude Křižáček uveden na podzim 2016.

Václav Kadrnka do roku 2008 studoval režii hraného filmu na FAMU v Praze. Jeho studentské filmy byly prezentovány na mnoha mezinárodních filmových festivalech a získaly ocenění doma i v zahraničí. Nyní pracuje na volné noze jako režisér, scenárista a producent. Jeho celovečerním debutem je autobiografické drama Osmdesát dopisů (2010) uvedené na MFF v Berlíně v sekci Fórum v roce 2011.

Karel Roden ztvárnil vedle Křižáčka hlavní roli i v Rodinném filmu uvedeném na MFF v Cottbusu, kde právě minulý týden získal cenu za nejlepší herecký výkon.