Ve věku sedmasedmdesáti let zemřel Allen Toussaint, jedna z legend neworleánské hudby. Klavírista, který se pohyboval mezi jazzem, R&B a blues, složil hit Working in a Coalmine a zpěvačce Patti LaBelle zprodukoval slavný cover písně Lady Marmalade.

Toussaint zemřel na infarkt v pondělí večer krátce poté, co ve Španělsku odehrál koncert v madridském Teatro Lara, jak uvedl zdroj z tamní nemocnice.

Fanoušci již na YouTube začali nahrávat záznamy Toussaintova posledního vystoupení. Britský zpěvák a písničkář Billy Bragg o něm na Twitteru napsal, že „byl geniální“.

Toussaint začal vystupovat, ještě než dospěl. Spolupracoval s Johnem Mayallem, Bonnie Raittovou, Elvisem Costellem, Leem Dorseym, Paulem McCartneym či kapelou The Band. Té připravil dechová aranžmá pro její slavný poslední koncert, o němž režisér Martin Scorsese natočil film The Last Waltz.

Spoustu Toussaintových písní proslavily coververze od Rolling Stones, The Who, Roberta Planta, Bo Diddleyho a dalších.

Kromě toho, že napsal hity jako Southern Nights a Fortune Teller, se Toussaint roku 2005 také zapojil do fundraisingové kampaně na opravu New Orleans poté, co město zdevastoval hurikán Katrina.

Tyto hudebníkovy snahy roku 2013 ocenil prezident Barack Obama, když mu udělil Americkou národní medaili za umění. „Poté, co jeho rodné město zničil hurikán a Allen byl donucen k evakuaci, udělal něco, co bylo pro New Orleans ještě důležitější. Vrátil se a i veškerý svůj hudební talent věnoval tomu, aby město postavil zpět na nohy,“ řekl Obama.

V biografii na svých webových stránkách Toussaint uvádí, že na klavír začal hrát zhruba v šesti letech. Tehdy rodina koupila pianino Toussaintově sestře, kterou ale nástroj rychle omrzel.

„Žádné pořádné pianino to nebylo, celou dobu, co jsme ho měli, bylo podladěné o půl tónu. Ale přesto pro mě ten nástroj byl vším. Měl temně mahagonovou, až skoro černou barvu, skrze níž prosvítaly kusy červeného dřeva. Absolvoval jsem asi osm lekcí klavíru, než to můj učitel vzdal. Na jeho vkus jsem chtěl až moc hrát boogie-woogie a gospel,“ uvedl Toussaint.

Naplno se do hudby ponořil až poté, co zaslechl neworleánského bluesového zpěváka a klavíristu zvaného Professor Longhair. Tehdy si Toussaint začal ke klavíru dávat rádio a učil se hrát každou skladbu, kterou v něm slyšel.

Toussaint v pondělí zemřel krátce poté, co byl z koncertu převezen do madridské nemocnice zvané Fundacion Jimenez Diaz. O den dříve vystoupil v Bilbau. Tento čtvrtek měl se svým triem zahrát v Antverpách.

Toussainta přežil jeho syn Clarence a dcera Alison.