Letošní Cervantesovu cenu, nejvyšší literární ocenění pro španělsky píšící autory, získal osmdesátiletý mexický prozaik a básník Fernando del Paso. S odvoláním na španělského ministra školství Íňaga Méndeze o tom ve čtvrtek informovala agentura AP.

Ministr ocenil, že Del Pasova díla spojují tradici a modernu a že rovněž připomínají důležitá období z mexických dějin. Známá je například novela Noticias del Imperio z roku 1987, která mexickou historii vypráví z pohledu bláznivé ženy, jež zažila šedesát let státních převratů a společenských nepokojů. Text balancuje na hranici hororu a fantasy a bývá označován za jedno z nejdůležitějších děl mexické literatury.

Del Pasovy knihy jsou často humorné, což je případ titulu Palinuro de México z roku 1977. Ten se odehrává ve smyšleném světě a na svoji dobu působil tak podivně, že přimět nakladatele k jeho vydání se podařilo až vlivné literární agentce Carmen Balcellsové. Ta na knize oceňovala i to, jak autor plynule střídá vyprávění v první a ve třetí osobě.

Když román roku 1985 vyšel ve francouzštině, stal se z něj bestseller a obdržel cenu pro nejlepší překladovou beletrii roku.

Autor toto dílo psal osm let v americké Iowě a v Londýně, což mu umožnilo stipendium z americké Guggenheimovy nadace. V Londýně si během psaní Del Paso vydělával prací pro BBC. Později se přesunul do Francie, kde působil nejprve v rozhlasu a později jako generální konzul na mexickém velvyslanectví.

Del Paso často píše dlouhé, experimentální texty. Za své vzory označuje Jamese Joyce, Williama Faulknera či Carlose Fuentese a v interview tvrdí, že jak jde čas, své psaní postupně zjednodušuje. "Má umělecká dráha vede od extrémní složitosti k relativní jednoduchosti," tvrdí.

Hispanista z Oxfordské univerzity Robin W. Fiddian, který o Del Pasově dílu napsal celou knihu, tvrdí, že autorův úspěch představuje "triumf moderny ve španělské americké literatuře druhé poloviny 20. století". Česky žádné z Del Pasových děl nevyšlo.

Fernando del Paso vystudoval biologii a ekonomii na univerzitě v Mexiku, roku 1958 debutoval básnickou sbírkou Sonetos de lo diario. "Ještě jsem pak několik básní napsal, trochu jsem experimentoval s volným veršem, ale nakonec mi vždy nejvíc vyhovovaly sonety," uvedl později.

Koncem 50. let začal malovat a měl několik výstav po Evropě i Spojených státech. Jeho první román José Trigo vyšel roku 1996. Kniha, která čítá 900 stran, mapuje historii mexického státu Puebla od prehistorických dob až do 60. let minulého století.

"Když se mě lidé ptají, jestli mé romány nemohly být kratší, odpovídám jim, že třeba Palinuro de México mohlo klidně mít až 3000 stran, ale že jsem se hodně snažil a hodně jsem vynechal, aby se vešlo na 650 stran. Jsem z povahy barokní spisovatel, rád přeháním a jsem rád, když mé knihy působí nepatřičně," uvedl autor v rozhovoru.

Del Paso roku 1988 vydal také knihu básní pro děti nazvanou De la A a la Z por un poeta.

Cervantesova cena, která se uděluje od roku 1975 a bývá označována za španělskou obdobu Nobelovy ceny, je dotována částkou 125 tisíc eur, v přepočtu zhruba 3,4 milionu korun. Jméno laureáta se oznamuje v listopadu, cenu si ale přebírá až 23. dubna, v den výročí Cervantesovy smrti.

Mezi nositele Cervantesovy ceny patří španělský laureát Nobelovy ceny Camilo José Cela, Mexičan Octavio Paz či Kubánec Alejo Carpentier. Loni ocenění získal španělský autor Juan Goytisolo.