Putovní umělecká přehlídka Manifesta, která se každé dva roky koná v jiném evropském městě, se z Curychu přesune na Sicílii. Jak tento týden oznámili organizátoři, v roce 2018 bienále proběhne v sicilském Palermu, „spojnici mezi severní Afrikou a Evropou“, a zaměří se na migraci a změnu klimatu.

„Budeme se například ptát, komu dnes Palermo patří a jak ho pro sebe získat zpět,“ uvedla ředitelka Manifesty Hedwig Fijenová v narážce na tisíce afrických migrantů, kteří se v posledním roce na ostrově usídlili. V tomto ohledu problémy Sicílie předznamenávají problémy zbytku Evropy, míní organizátoři přehlídky.

Manifestu podporuje i Leoluca Orlando, starosta Palerma. „Je to jedinečná příležitost, jak na sebe Palermo může v místním i světovém měřítku upozornit. Je to jedinečná šance i pro Evropu ocenit naši středomořskou totožnost,“ uvedl Orlando.

Právě kvůli uprchlické krizi starosta dlouhodobě kritizuje evropské lídry za nečinnost. Když se například letos u sicilských břehů potopila loď s více než 200 migranty, kteří se všichni utopili, Orlando prohlásil, že „Evropská unie bude za tuto genocidu zodpovědná stejně, jako byli nacisté zodpovědni za genocidu před sedmdesáti lety“.

Kurátora pro rok 2018 bude Manifesta teprve hledat. Zatím pouze oznámila, že sicilský ročník bude fungovat „jako platforma pro společenskou změnu“ a podpoří místní komunitu. Proto do Palerma už nyní přijedou první pracovníci Manifesty, aby na přípravu bienále měli 2,5 roku.

Jedním z měst, o nichž se v roce 2018 hovořilo jako o možných hostitelích Manifesty, byla i Praha. Podle serveru Artalk.cz do české metropole vloni v létě přijel člen výboru bienále Paul Domela, který jednal mimo jiné na pražském magistrátu. Každé hostitelské město ale Manifestu spolufinancuje, v případě Prahy by se muselo podílet částkou okolo 108 milionů korun.

Minulý měsíc Prahu navštívil i Christian Jankowski, kurátor Manifesty, která příští rok proběhne v Curychu. Tři dny Jankowski navštěvoval ateliéry českých výtvarníků, mezi nimiž mimo jiné hledal potenciální kandidáty právě pro Curych.