Již počtvrté Správa Pražského hradu změnila termín zahájení výstavy významného renesančního malíře Tiziana Vecelliho, jenž žil zhruba v letech 1485 až 1576. Přehlídka, kterou pro Hrad připravuje společnost Art for Public, se posouvala už třikrát. Poslední termín byl nyní „z technických důvodů“ posunut ze 26. listopadu na 15. prosince.
Pořadatelé slibují "více než 50 významných děl a exponátů", chybět ale bude jeden z nejslavnějších obrazů, Apollo a Marsyas, který je v českých sbírkách a bez nějž se obejde málokterá autorova výstava.
Konání výstavy oznámil Pražský hrad vloni s tím, že začne v dubnu. Týden před jejím zahájením ale hlásil s odkazem na komplikace na italské straně, že začne až o rok a půl později, tedy letos v září. Už v srpnu se prodávaly vstupenky, později ale pořadatelé termín posunuli na 26. listopad. Minulý týden Hrad na webu uvedl, že výstava začne 15. prosince. Pro tak významnou instituci je tolikeré posouvání data zahájení výstavy neobvyklé.
Pořadatelé se letos na jaře pokoušeli získat pro výstavu peníze v crowdfundingové sbírce, chtěli shromáždit 40 tisíc dolarů, tedy asi milion korun, vybralo se však jen 732 dolarů.
Výstava se prý zaměří především na dvě díla, která se trvale nacházejí v českých sbírkách. Kromě nich mají být ve výstavě díla "z prestižních italských institucí a soukromých sbírek". Slavný Apollo a Marsyas z obrazárny na zámku v Kroměříži ale na výstavě nebude. "Na výstavu na Pražském hradě ho nepůjčujeme. Zájemců je velmi mnoho, omezujeme se na nejvýznamnější, často mezinárodní výstavy," řekl již dříve mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.
Kunsthistorici se ale shodují na tom, že jakákoli tizianovská výstava je bez tohoto díla nemyslitelná.
Malíř na obrazu začal pracovat ve svých 65 letech a rozměrné plátno dokončil až v roce své smrti, tedy v 91 letech. Svou působivostí, živostí, prací se světlem a barvou podle historiků umění v tomto díle Tizian předběhl dobu. Obraz bývá označován za nejhodnotnější dílo v České republice. O pomyslné prvenství se dělí s raným Picassovým autoportrétem z Národní galerie v Praze.
Podle posledních informací pořadatelů budou na výstavě obrazy Mladé ženy se zrcadlem, častěji nazývané jako alegorie Vanitas zapůjčené z Barcelony, či Flora z florentské galerie Uffizi. "Navíc mohou návštěvníci obdivovat malířovy samostatné autoportréty nebo jeho tvář vloženou do obrazových kompozic," uvádějí organizátoři. K vidění budou podle nich také předměty, které malíř používal v průběhu svého života.
Tizian patří k nejdůležitějším osobnostem benátské školy 16. století a nejvýraznějším světovým umělcům vůbec. Díky svému jedinečnému talentu pro využití barev a šerosvitu ovlivnil své současníky i budoucí generace. Maloval i krajiny a náboženské a mytologické výjevy, proslul však zejména jako portrétista.
Kurátory výstavy jsou historik umění Lionell Puppi a Serena Baccagliniová, která byla též kurátorkou výstavy děl Amedea Modiglianiho před pár lety v Obecním domě v Praze. Na tehdejší výstavě participovala tuzemská galeristka Monika Burian Jourdan, která se podílí i na výstavě Tiziana.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist